Karabağ savaşı sırasında 1992 yılında Azeri sivillere yönelik Hocalı Katliamı'nın 20. yıldönümü nedeniyle Taksim Meydanı'nda miting düzenlendi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de mitinge katılmak üzere Taksim'e geldi.

‘Hocalı Katliamını Anma Gönüllüleri Komitesi’ adlı grup tarafından organize edilen miting Galatasaray Meydanı’ndan yürüyüşüyle başladı.

Kalabalık, Türk ve Azerbaycan bayrakları ''Hepimiz Türküz”, ''Ermeni Yalanına Son'' pankartlarıyla ve çeşitli sloganlarla yürüdü.

Çevik kuvvet Yunanistan ile Fransa konsoloslukları önünde ve Agos Gazetesi'ne giden yollarda yoğun önlem aldı.

Yürüyüşe katılanlara ''Sarkozy Tuvalet Kâğıdı'' yazan tuvalet kâğıtları dağıtılırken ''Sarkozy pisliğini temizle'' sloganları atıldı.

ŞAHİN: UTANILACAK BİR TARİHİMİZ YOK
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türk milletinin yeryüzünde barışın, sevginin ve insani değerlerin sadece sigortası olduğunu söyledi.

“Türk milleti olarak, ne Kazakistan'da, ne Azerbaycan'da, ne Türkiye'de, ne Balkanlar'da, dünyanın hiçbir yerinde insanlık adına utanılacak bir tarihimiz, bir geçmişimiz yoktur” diyen Bakan Şahin, yeryüzünde insanlık için adaletin temsilcisi olması bakımından Türk milletinin her zaman gücünü koruduğunu, güçlü olduğunu, en büyük gücünün birlik ve beraberlik olduğunu kaydetti.

Türk milletinin gönlünün, kalbinin sevgiyle dolu olduğunu dile getiren Bakan Şahin, “Cephedeki düşmanına su ikram etme erdemine gösteren sadece Türk askeri ve milletidir. Türk milletinin yüreği ve gönlü sevgi doludur, ama yüreği bir olan Türk milletinin aynı zamanda gerektiğinde yumruğu da birdir. Yeryüzünde herhangi bir zulüm, herhangi bir haksızlık Türk milletine yapılmış gibidir. Afrika'da, Asya'da, Balkanlar'da da olsa bu Türk milletini ilgilendirir. Çünkü biz sadece kendimiz için değil, yeryüzündeki tüm canlılar ve tüm insanlık için çalışan, onları seven ve kabul eden milletiz. İnancımız, kültürümüz, yolumuz, aşkımız ve sevdamız bir. Azerbaycan'da akıtılan kan bizim kanımızdır” şeklinde konuştu.