Kılıçdaroğlu: Hodri meydan, çıkın karşıma kardeşim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğiyle ilgili "yalan söylediği" eleştirilerine "O beylere açık ve net 'hodri meydan' diyorum. Çıkın karşıma" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yenikapı ile ilgili sözlerine de yanıt verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.04.2017 - 13:46 | Son Güncelleme : 11.04.2017 - 17:16

Kılıçdaroğlu: Hodri meydan, çıkın karşıma kardeşim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine yönelik "yalan söylüyor" eleştirilerine yanıt verdi.

"O beylere açık ve net 'hodri meydan' diyorum. Çıkın karşıma kardeşim" diyen Kılıçdaroğlu TV programına çıkma çağrısı yaptı.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, toplanan vatandaşlara seçim otobüsü üzerinden hitap eden Kılıçdaroğlu, annelere, "Freni olmayan bir otobüse çocuklarınızı bindirir misiniz?", babalara "Nereye gittiği belli olmayan trene ailenizi bindirir misiniz?" diye sordu.

"Bunlar diyorlar ki freni olmayan otobüse, nereye gittiği belli olmayan otobüse, 80 milyonu bindireceğiz" diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Bir devletin freni, kuralı olur. Hep birlikte 'Hayır' diyoruz. Beni eleştiriyorlar Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor diye. Ben de kendilerine Mustafakemalpaşa Meydanı'ndan, o beylere açık ve net 'Hodri meydan' diyorum. Yüreğiniz, ahlakınız, cesaretiniz varsa ister birer birer, ister teker teker, ister topluca gelin hepinizin hesabından geleceğim, neden hayır denmesi gerektiğini anlatacağım. Çıkın karşıma kardeşim, televizyonlar, gazeteler, gazeteciler sizin emrinizde. Bana da size de soru sorsunlar, ben de cevap vereyim sen de cevap ver. Ben 15 dakika siz her biriniz yarım saat konuşun. Kim yalan kim doğru söylüyor gelsinler karşıma hodri meydan, gelsinler karşıma."

"ATATÜRK'E VERİLMEYEN YETKİ"

Milletin çıkarlarını, demokrasiyi savunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Benim gibi düşünmeyen insanın da hakkı hukuku adaleti var, onu savunuyorum, ben herkesin can ve mal güvenliği olsun diyorum bunun için mücadele ediyorum" diye konuştu.

Mücadelesini sürdüreceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bir kişiye yetki veriliyor. Mustafa Kemal Atatürk'e verilmeyen yetki, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde birine verilecek. Verecek miyiz? Bu işin partilerle, şahıslarla ilgisi yok, bu iş demokrasi işi. Bütün partili kardeşlerime, Adalet ve Kalkınma Partili, Cumhuriyet Halk Partili, Milliyetçi Hareket Partili, Saadet Partili ve Vatan Partili bütün kardeşlerime sesleniyorum; hep birlikte mücadele edelim. Demokrasi hepimize lazım. Düşüncelerimiz, görüşlerimiz, kimliklerimiz farklı olabilir ama hepimiz huzur içinde yaşamak istiyoruz. Evimizde, şehrimizde, memleketimizde huzur olsun. Bir demokrasi dersini dünyaya haykıracağız. 16 Nisan'da, bütün baskılarıyla, valileriyle, kaymakamlarıyla, uçaklarıyla, paralarıyla, pankartlarıyla, bütün baskılarıyla geldiler ama hep birlikte demokrasiye sahip çıktık ve yeni bir tarih yazdık diyeceğiz."

"AK PARTİ'NİN GÜNDEMİNDE SÜREKLİ BEN VARIM"

Kılıçdaroğlu, bir düğün salonunda, Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinin muhtar ve azaları, ziraat odalarının yöneticileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine de seslendi.

AK Parti'nin gündeminde sürekli kendisinin olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlarıma dedim ki, 'Ya arkadaşlar bu 18 maddenin içinde belki benim atladığım bir yer olabilir. Benimle ilgili gerçekten bir madde var mı? Bir de siz bakın bakalım' dedim. 'Yok' diyorlar. Benim gördüğüm kadarıyla madde 1 Kemal Kılıçdaroğlu, madde 2 Kemal Kılıçdaroğlu, madde 3 Kemal Kılıçdaroğlu, geliyor geliyor madde 18 Kemal Kılıçdaroğlu. Yahu Kemal Kılıçdaroğlu size ne yaptı?" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, bir parti devleti kurulmaya çalışıldığını savunarak, "Demokratik bir devlet değil bir parti devleti kurmak istiyorlar. Başkan partili, başkan yardımcıları partili, bakanlar partili, valiler partili, kaymakamlar partili, hakimler partili, savcılar partili, komutanlar partili, emniyet müdürleri partili. Çünkü hepsini partinin genel başkanı tayin edecek" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YENİKAPI YANITI

Bursa'nın Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel ve Gürsu ilçelerinin muhtarları, azaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir düğün salonunda bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, toplantının ardından bir gazetecinin sorusunu yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, "(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) 'Darbecilerle görüştüğünü bilseydim, Yenikapı'ya çağırmazdım.’ ifadesi var. Ne diyeceksiniz?" şeklindeki sorusuya şu yanıtı verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, eğer bunu kanıtlarsa kendisine çok teşekkür edeceğim ama kanıtlamazsa müfteri ilan edeceğiz. Bir cumhurbaşkanı bir iddiada bulunuyorsa verdiği sözün ya da taahhüdün arkasında durmak zorundadır. Ben Yenikapı'ya da o arzu ettiği için değil, darbeye karşı olduğum için gittim. Milli irade için ben oraya gittim ve bir daha Türkiye darbelerle karşılaşmasın diye 12 madde halinde düşüncelerimi ifade ettim. Bugün aynı düşüncelerimin yine arkasındayım. Ben devleti paralel terör örgütüne teslim etmedim. O atamaların hiçbirini ben yapmadım. O atamaları kim yaptı? Kim devleti teslim etti, kim emniyeti, orduyu teslim etti? Onun için bana biri çıkıp bunu anlatsın."

Sayfa Yükleniyor...