Holding veliahtına 'eğilim' tahliyesi

Tecavüzden tutuklanan holding veliahtı K.H. “taraflar bilinçli ve iradeli insanlar olup, mağdurenin şikayetten vazgeçme eğiliminde olduğu anlaşılmıştır” gerekçesiyle tahliye edildi.

07.03.2011 - 07:42

İnşaat ve enerji sektöründe faaliyet gösteren ünlü bir holdingin veliahtı K.H. (32), Ankara’da bir barda eğlendiği avukat arkadaşı D.D.’yi (30), otomobili ile götürdüğü boş bir arazide döverek tecavüz ettiği iddiasıyla, 24 Şubat’ta nöbetçi 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nce, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklandı.

Mağdure D.D.’ye, sevk edildiği Ankara Numune Hastanesi’nde yaşadığı olay nedeniyle “ruh hali bozulmuştur” raporu verildi. Yine olay günü Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda da, mağdure D.D.’nin sağ ve sol alnında ekimoz, kollarında çizik ve ekimozlara rastlandığı belirtildi.

Şüphelinin avukatları, bir hafta sonra üst mahkemeye itiraz hakkını kullanarak tahliye talebinde bulundu. Suçlamaları kabul etmeyen K.H., nöbetçi mahkemede verdiği ifadede şunları söyledi:

“D.D. ile önceden tanışırız. Olay günü aynı barda karşılaştık ve birlikte eğlendik. Bir süre sonra kendisi beni öpmeye başladı. Bacaklarını bacaklarımın üzerine koydu. Hatta bar sahibi bizi uyardı. Sonra evine bırakmak için arabaya bindik. Yolda giderken boynuma sarılıp öpmeye başladı. Araç kullanmam tehlikeye girince arabayı durdurdum ve sevişmeye başladık. Cinsel ilişkiye girmedik.”

BİR HAFTADA TAHLİYE
Hürriyet'in haberine göre mahkemede, K.H.’nin avukatı Hüseyin Avni Tataroğlu da, D.D.’nin, sanığın ağabeyinden şikayetten vazgeçmek için para talep ettiğini öne sürdü.

İtirazı değerlendiren Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi, “Her iki taraf da yüksek okul mezunu, 30 yaşın üzerinde, bilinçli, iradeli insanlardır. İtiraz dilekçesinde yer verilen bazı kayıtlarda, mağdurenin şikayetten vazgeçme karşılığı para talep ettiği ileri sürülmüştür. Ayrıca mağdurenin şikayetinden vazgeçme eğiliminde olduğu anlaşılmıştır” gerekçesiyle, K.H.’nin 2 Mart’ta tahliyesine karar verdi.

YASADIŞI KAYIT VAR
Tahliye kararına Ankara Barosu ve mağdur D.D.’nin meslektaşları tepki gösterdi. D.D.’nin avukatı Murat Kurtuluş, “Mağdurun önceki avukatı ile sanığın ağabeyi arasında bir görüşme yapılmış ve bu görüşme gizlice kaydedilmiş. Bu yasa dışı kaydı itiraz aşamasında mahkemeye delil olarak sunanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

BARO EL KOYDU
Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Erol Aras, olayla ilgili şunları söyledi:

“Kurum olarak tarafların iddialarını inceliyoruz. Bir meslektaşımızın, ağır mağduriyeti söz konusu. Kadın hakları merkezimiz teyakkuz halindedir. Gelen evrakları inceliyoruz. Ortada henüz DNA incelemesi yapılmayan spermlerin varlığı, bayan meslektaşımızın darp edildiğine dair rapor, alıkoyma ve tecavüz iddiası nedeniyle tutuklama tedbirinin kaldırılması da normal değil. Yasa dışı bir dinleme kaydının tahliyeye gerekçe olması, hiçbir şekilde düşünülemez. O da ayrı bir suç teşkil eder. İncelememizden sonra gereğini Ankara Barosu Yönetim Kurulu mutlaka yapacaktır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...