Hollande Ankara'ya yalnız geldi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iki günlük ziyaret için Türkiye'ye geldi. Hollande'ın ayrıldığı sevgilisi Valerie Trierweiler, tarihi ziyarette yer almadı.

Haberler 26.01.2014 - 15:56

Hollande Ankara'ya yalnız geldi

22 yılın ardından Fransa'dan 'ye cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyaret yapılıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, temaslarda bulunmak üzere öğle saatlerinde Ankara'ya geldi. Hollende'a ziyaretinde 7 bakan ile 40'a yakın işadamı eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ı törenle karşıladı.

ASKERİ TÜRKÇE SELAMLADI
Çankaya Köşkü'nde 21 pare top atışı eşliğinde milli marşların çalındığı resmi karşılama töreninde, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Türkçe "Merhaba asker" diyerek tören kıtasını selamladı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, törenin ardından Büyük Şeref Kapısı'nın önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi.

Törene, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve diğer ilgililer katıldı.

Gül ve Hollande, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı düzenledi.

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Anıtkabir'i de ziyaret etti. Hollande, Anıtkabir'de Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi.

Mozoleye çelenk koyan Hollande, burada saygı duruşunda bulundu. Hollande, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Konuk cumhurbaşkanı deftere, "Büyük acılar sonrası modern Türkiye'yi kurmayı ve Fransa ile dostluğu tekrar canlandırmayı başaran devlet adamına" diye yazdı.

Türkiye'nin 2. Cumhurbaşkanı merhum İsmet İnönü'nün kabrini de ziyaret eden Hollande'a, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile diğer yetkililer eşlik etti.

22 YIL SONRA İLK RESMİ ZİYARET
En son 2011 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ankara'ya geldi ama o resmi bir ziyaret değildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, 1992'de Francois Mitterrand’ın ziyaretinden sonra Çankaya Köşkü'nde ağırlandı.

Eşli ziyaret için hazırlık yapılmıştı ancak Hollande, kısa süre önce ayrıldığını açıkladığı First Lady Valerie Trierweiler Ankara’ya gelemedi.

Sarkozy döneminde Fransa 5 başlığı bloke etmişti. Hollande, geçen yıl o başlıklardan biri üzerindeki engeli kaldırdı.

Böylece Türkiye 3.5 yılın ardından müzakerelerde 22. başlık olan "bölgesel politikalar" faslını açabildi.

Ankara, Fransa'dan diğer başlıklardaki engellemeleri de kaldırmasını isteyecek.

Fransa Cumhurbaşkanı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile görüşecek.

Sanatçı Candan Erçetin'e de iki ülkenin kültürüne katkısından dolayı devlet nişanı verilecek.

Ziyarette Suriye gibi bölgesel konuların yanısıra, iki ülke arasındaki  ekonomik ilişkiler, enerji ve askeri işbirliği  de masada olacak.

Sayfa Yükleniyor...