Hollywood, RealNetworks'e dava açtı

RealNetworks tarafından geliştirilen DVD kopyalama yazılımı RealDVD, kullanıcılara kiraladıkları filmleri kopyalama imkanı tanıdığı gerekçesiyle dava edildi.

27.04.2009 - 11:54

Hollywood, RealNetworks'e dava açtı

Hollywood, "kirala, kopyala ve iade et" olarak adlandırdığı ve 20 milyar dolarlık DVD pazarının en büyük tehditi olarak gördüğü RealDVD yazılımını dava etti. İddiaya göre, yazılım kiralanan DVD'lerin kopyalanarak sürekli olarak kullanılmasına olanak tanıyor.

Cuma günü San Fransisco federal mahkemesine başvuruda bulunan Hollywood yapımcılarını temsil eden avukatlar, Seattle merkezli RealNetworks şirketinin kullanıcılara kullandıkları DVD'leri bilgisayarlarının sabit disklerine kopyalamalarına olanak tanıyan RealDVD yazılımının satışının engellenmesini talep ettiler.

RealNetworks'u savunan avukatlar ise, RealDVD yazılımının telif haklarını koruma algoritmasıyla donatıldığını ve uygulama ile kopyalanan DVD'lerin yalnızca bu işlemi gerçekleştiren bilgisayarda ve tek kullanıcı hesabıyla izlenebildiğini açıkladılar. ABD yasalarına göre, telif haklarıyla korunan sayısal (dijital) ürünleri satın alan kullanıcıların, sahibi oldukları ürünlerin bir kopyasını sayısal ortamda saklamaya hakları bulunuyor.

Ekim ayında, ABD Bölge Hakimi Marilyn Hall Patel, RealDVD'nin satışını geçici olarak durdurmuştu. Davanın ilerleyen safhalarında derinlemesine yapılan inceleme sonunda RealDVD'nin yasadışı bir işlem gerçekleştirmediğine hüküm verilmişti.

RealNetworks, tüm dünyada RealPlayer medya oynatıcısıyla biliniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...