Hopa protestosu davasında 96 sanığa beraat

Ankara'da 4 sene önce düzenlenen Hopa gösterileriyle ilgili 98 sanığın yargılandığı davada, 96 kişi hakkında beraat kararı verildi. Ölen bir kişi hakkındaki kamu davası düşürüldü, yakalanamayan bir kişinin dosyası ayrıldı.

Anadolu Ajansı 05.04.2016 - 17:26 | Son Güncelleme : 05.04.2016 - 17:27

Hopa protestosu davasında 96 sanığa beraat

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı sanıklar ve avukatları katıldı. Hakim Şahin Kurt, hazır bulunan sanıklar ve avukatlarının esas hakkındaki savunmalarını aldıktan sonra hükmü açıkladı.

Buna göre, arasında bazı avukatların da bulunduğu 96 sanık hakkındaki, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet" suçundan açılan kamu davası, "3. Yargı Paketi" olarak bilinen 6352 sayılı kanunun geçici 1. maddesi uyarınca ertelendi.

Aynı sanıkların, "kamu malına zarar vermek, görevli memura hakaret ve görevi yaptırmamak için direnmek" suçlarından ise beraatları kararlaştırıldı.

Mahkeme, vefat eden sanık Özgüç Yalçın hakkındaki kamu davasını düşürürken, yakalanamayan sanık Murat Özkan hakkındaki kamu davasını ise ayırdı.

6352 sayılı yasanın geçici 1. maddesinde, "31 Aralık 2011'e tarihine kadar, basın ve yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenen ve temel şekli itibarıyla adli para cezasını ya da üst sınırı beş yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suç dolayısıyla" dava açılması durumunda, "kovuşturmanın ertelenmesine" karar verileceği düzenleniyor.

Sayfa Yükleniyor...