Hopa soruşturmasında şaşırtan kararlar

Hopa olaylarıyla ilgili 3 dava ve soruşturmada çıkan farklı farklı kararlar şaşırtıyor: Örgüt var... Hayır örgüt yok... Örgüt var, THKPC!

20.10.2011 - 07:38

Hopa soruşturmasında şaşırtan kararlar

Başbakan Erdoğan’ın 31 Mayıs’taki Hopa mitinginde çıkan olaylarda biber gazına maruz kalan emekli öğretmen Metin Lokumcu öldü. Polis memuru Servet Erkan taşla ağır yaralandı. Hopa ve ardından İstanbul ve Ankara’da düzenlenen eylemler, 3 dava ve 1 soruşturmaya konu oldu.

Hopa’da çok sayıda kişi gözaltına alındı. Erzurum Özel Yetkili Savcısı Rasim Karakullukçu, 12 tutuklu sanıktan 7’sine ‘terör örgütü propagandası’ gerekçesiyle dava açtı. Erzurum 4. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi ise 2. duruşmada sanıkların beraatine karar verdi.

Ankara Davası: Örgüt var, adı da THKP-C Dev Sol
2 hafta sonra Ankara’da Hopa olaylarını protesto eden gruba dava açıldı. Ankara Özel Yetkili Savcısı Hakan Yüksel; 22’si tutuklu 28 sanık için ‘silahlı örgüt üyeliği ve propagandası’ ile diğer kimi suçlardan ceza istedi. Sanıklar, olmayan ‘THKP-C Devrimci Yol Devrimci Gençlik’in üyeliğiyle itham edildi. Savcılık, BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü için “Kızıldere operasyonunda Ertuğrul Kürkçü isimli terörist sağ olarak yakalanmıştır” dedi. Dün olayla ilgili 1 kişi daha tutuklandı. SDP’li Erdal Kozan 23’üncü tutuklu.

1. Hopa Davası: Birlikte davranmaları, terör örgütü olduklarını göstermez
Radikal'in haberine göre, bir dava da Hopa’da sürüyor. Hopa Cumhuriyet Savcısı Nihat Hırka’nın tutuklu 5 sanık hakkında açtığı davada, sanıklar, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘polise görevini yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu malına zarar vermek’ ile suçlanıyor. Eylemciler arasında örgüt bağlantısı görmeyen Hopa Savcılığı’nın gerekçesi ise şöyle: “Birlikte davranmaları önceden anlaşmış oldukları anlamına gelmez.”

İstanbul soruşturması: Örgüt yok, kanuna muhalefet olabilir
Mecidiyeköy’de eylem yapan 33 kişi için ‘örgüt üyeliği’ suçlaması yok. Konu ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet yönünden inceleniyor. Tutuklu yok.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...