Hopa'da AK Parti gerginliği: 1 ölü

Başbakan Erdoğan'ın Artvin-Hopa'da düzenlediği mitingin ardından çıkan olaylarda bir kişi hayatını kaybetti.

Hopa'da AK Parti gerginliği: 1 ölü

Başbakan Erdoğan'ın miting için gittiği Artvin'in Hopa ilçesi savaş alanına döndü. Miting öncesinde başlayan olaylar mitingden sonra da devam etti.


AK Parti konvoyundaki araçlar taşlanırken, güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açtı. Seçim otobüsü üzerindeki bir koruma polisinin, başına isabet eden taş nedeniyle düştüğü ve ağır yaralandığı belirtildi.

Miting öncesinde de olaylar çıkmıştı. Erdoğan'ın halka sesleneceği miting öncesinde Hopa Meydanı yakınında toplanan Ezilenlerin Sosyalist Platformu üyesi bir grup, halay çekerek çeşitli sloganlar atmaya başladı.

1 KİŞİ ÖLDÜ
Bu sırada polis ekipleri, panzerlerle su sıkarak izinsiz gösteri yapan grubu dağıtmaya çalıştı. Bunun üzerine grup üyeleri, polislere taş ve çeşitli eşyalar atmaya başladı. Gruba biber gazı sıkılarak müdahale edildi. Olaylar sırasında biber gazından etkilenerek kalp krizi geçiren 1 kişi öldü.

Dağılan grup, bir süre sonra ara sokaklardan tekrar miting alanı yakınına gelerek çevrede bulunan AK Parti'ye ait araçlar ile diğer araçlara taş atarak zarar verdi. Öte yandan, çevredeki bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi, bu kişilere miting alanında bulunan sağlık görevlileri müdahale etti. Hafif yaralanan bazı vatandaşlar Hopa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

SEÇİM OTOBÜSÜNDEN DÜŞTÜ
Başbakan Erdoğan, AK Parti mitinginin ardından seçim otobüsü ile Trabzon’a gitmek üzere helikopter pistinin bulunduğu bölgeye hareket etti. Bu esnada, seyir halinde olan konvoya bazı kişiler tarafından taş atıldı.

Bu taşlardan birinin koruma polisinin başına isabet ettiği ve dengesini kaybederek otobüsün üstünden düşen polisin ağır yaralandığı belirtildi. Ortalık bir anda karışırken, güvenlik güçleri havaya ateş açtı. Hastaneye kaldırılan ve henüz kimliği öğrenilemeyen koruma polisinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Bakanlık, olaylarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere iki mülkiye başmüfettişi, bir jandarma ve bir emniyet müfettişi görevlendirdi.

PROTESTOLAR
Öte yandan, Metin Lokumcu'nun hayatını yitirmesi Ankara ve İstanbul'da protesto edildi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı'na yürüyen grupla polis arasında arbede çıkarken, taş ve sopalarla yapılan saldırılara polis biber gazı ve gaz bombası ile karşılık verdi. Olaylarda 60 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda polis aracında da maddi hasar meydana geldi.

İstanbul Beyoğlu'da da protestolar vardı. AK Parti seçim irtibat bürosuna ve polise taş ve sopalarla saldıran gruba tazyikli suyla müdahale edildi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan Ezilenlerin Sosyalist Platformu ile çeşitli parti ve sivil toplum kuruluşlarına üye göstericiler arasında İstanbul bağımsız milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de yer alırken, yaşanan arbede sırasında yoldan geçen bazı araçlar hasar gördü.

PROTESTO FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...