Hopa'daki olaylara pankartlı eleştiri

Başbakan Erdoğan, Hopa'daki protestolardan muhalefeti sorumlu tuttu.

01.06.2011 - 12:34

Hopa'daki olaylara pankartlı eleştiri

Başbakan Tayyip Erdoğan, Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybettiği olayları İstanbul'da değerlendirdi.

Protestocu grubun kendisini Hopa'ya sokmamak için sabah saatlerinde eylemlere başladığını belirten Erdoğan, "Bunlar eli sopalı, taşlı, şehir eşkiyalarıdır" dedi.

Mitingden sonra seçim konvoyuna yönelik taşlı saldırı sırasında otobüsteki bir koruma polisinin isabet aldığını ve yaralandığını anlattı.

Hayatını kaybeden emekli Metin Lokumcu'yla ilgili ise "Üzerinde de fazla durmak istemiyorum. Kalp krizi sonucu ölmüştür" diye konuştu.

Erdoğan olayla ilgili muhalefet partilerini suçladı ve mitingin yapıldığı meydanın karşına asılmış büyük bir pankartı eleştirdi.

Başbakan, Halkevi'ne ait pankarttaki "Tek yol sokak, tek yol devrim" sloganına da tepki gösterdi.

Muhalefet partilerine oy veren vatandaşlara şöyle seslendi:

"CHP'li kardeşlerime sesleniyorum, MHP'li kardeşlerime sesleniyorum, BDP'li kardeşlerime sesleniyorum, Lütfen iyi bir muhasebe yapın."

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP’nin genel başkanı açıklama yapıyor. Ölen kişiyi ziyaret edecekmiş, başsağlığı dileyecekmiş. ‘Rüzgar eken fırtına biçer’ diyor. Böyle bir siyasetçi, böyle bir genel başkan olur mu? Neyin rüzgarını ektik ki fırtına biçeceğiz? Birileri sana yaptığı zaman ben aynı şeyi mi söyleyeceğim. Ben bu kadar edepsiz, ahlaksız, alçak değilim. Bunu yapamam. Bu zat çırak bile olamadı. İnsanlıktan da nasibini almış değil. Ortalığı biz mi yoksa beraber, yandaş olduğunuz medya mı geriyor. Hakkari’de 157 oy alıyorsun. Niye mitinge gelenlerin eline bir tane Türk bayrağı koyamıyorsun. Çünkü anlaşmayı öyle yaptın. CHP’li vatandaşım Türk bayrağını eline alır ama BDP’liler almaz.

Gerek dün Hopa'da meydana gelen olaylar, gerek BDP ve terör örgütü tarafından ortaya konan eylemler, açık söylüyorum, AK Parti'yi şiddet tuzağına çekmek için yapılan açık tahriklerdir. MHP Genel Başkanı'nın, CHP Genel Başkanı'nın, BDP'lilerin, öfke ve nefret dili, kışkırtıcı üslupları, hakaret ve tahrikleri, maalesef bu tür olaylara zemin hazırlamıştır. Biz bu şiddet tuzağına asla düşmeyiz ve düşmeyeceğiz.

Biz, ülkeyi kaosa sürüklemek için elinden geleni yapan, CHP-MHP-BDP ittifakına karşı, millet iradesini var gücümüzle savunmaya devam edeceğiz. Söz, karar, yetki milletindir. Son sözü millet sandıkta söyleyecektir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...