Hopa'yı karıştıran afişin hikayesi

Hopa'da olaylar, bir inşaata asılan HES ve AKP karşıtı pankartlarla başladı. Polis pankartları indirtemeyince ilçe savaş alanına döndü.

02.06.2011 - 07:39

Hopa'yı karıştıran afişin hikayesi

AKP’nin olaylı Hopa mitinginde emekli öğretmen 54 yaşındaki Metin Lokumcu’nun öldüğü, seçim otobüsündeki koruma polisi 36 yaşındaki polis memuru Servet Erkan’ın yaralandığı olaylar, bir inşaatta asılı pankartların indirilmek istenmesiyle başladı.

Hopa’nın yankıları dün Emniyet Müdürü’nün istifası, parti liderlerinin karşılıklı suçlamaları ve çeşitli illerde yapılan AKP karşıtı gösterilerle devam etti.

ÖDP Hopa İlçe Başkanı Nefise Yenigül’ün verdiği bilgiye göre ilçe halkı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gelmesinin beklendiği saat 11.00’den önce Hopa Meydanı’nda toplanmıştı. Erdoğan’ın mitingi ise sahil kenarındaki TIR garajında olacaktı. Hopa Meydanı’nın yanındaki inşaat halindeki binada CHP’nin dev bir bayrağı vardı. Bir gün önce polis bayrağı indirmek istemiş fakat CHP’liler itiraz etmişti.

Radikal'in haberine göre, miting sabahı bir grup Hopalı, “Karadeniz’in asi çocukları çayına ve suyuna sahip çıkıyor” yazılı bir pankartı asmak üzere aynı inşaata çıktı. Fakat polis de arkalarından giderek biber gazı sıktı ve müdahale etti. Buna rağmen pankart asıldı. Yenigül’e göre polisin ilk müdahalesi böyle başladı. Ardından gruba, “Açıklama yapamazsınız, dağılın” denildi. Fakat halk ayrılmadı. Böyle olunca gaz bombası atılarak müdahale edildi.

Sokak aralarında çatışmalar sürerken, Erdoğan’ın bahsettiği Halkevleri’ne ait, “Tek yol sokak tek yol devrim” yazılı pankart asıldı.

Bu arada, inşaatla bitişik haldeki Gençlik Muhalefeti de kendi binasına “AKP Hopa’dan defol” yazılı pankart astı. Bu pankartlar Erdoğan’ın mitingi boyunca indirilemedi.

Hopa’yı karıştıran olaylar sırasında göstericiler arasındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...