Horizon 1’in mürettebatı Türkiye’de

Aden Körfezi'nde kaçırıldıktan 89 gün sonra korsanlarla yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılan ''Horizon 1'' gemisinin 17 mürettebatı İstanbul'a geldi.

Aden Körfezi'nde kaçırıldıktan 89 gün sonra korsanlarla yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılan ''Horizon 1'' gemisinin 17 mürettebatı İstanbul'a geldi.

Ürdün'ün başkenti Amman'dan kalkan uçakla, sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı'na inen mürettebat yakınları tarafından sevinçle karşılandı.

Geminin 4. Kaptanı Aysun Akbay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''İlk başta çok korktuk. Aklımızın ucundan bile geçmezdi, böyle bir şey yaşayacağımız. Kumanya, su gibi şeylerde sıkıntı oldu. Onun dışında çok şükür bir sıkıntı yaşamadık'' dedi.

Aden Körfezi'nde çok zor günler geçirdiklerini belirten Akbay, ''Çok yorgunum, dinlenmeye ihtiyacım var. Aileme 'çok iyiyim, iyiyim' dedim ama anlatamadım. Çok korktular, inanmadılar. Ama iyiydim çok şükür sağ salim geldik. Kısaca anlatmam gerekirse sadece çok zor diyebilirim'' diye konuştu.

Bir gazetecinin geminin tek bayan mürettebatı olarak ''korsanların size yaklaşımı nasıldı?'' şeklindeki sorusu üzerine Akbay, çok farklı bir yaklaşımın söz konusu olmadığını, sıkıntı yaşamadığını söyledi.

‘ADEN’E BİR DAHA GİTMEM’
''Çalışmaya devam edip etmeyeceği'' sorusu üzerine Akbay, ''Aden Körfezi'ne kesinlikle tekrar gitmeyi düşünmüyorum. Fakat tekrar gemide çalışacağım'' dedi.

Akbay, ''En çok neyi özlediniz?'' sorusuna, ''Özgürlük'' yanıtını verdi.

''Korsanlarla nasıl anlaşmaya varıldığı, ne kadar fidye verildiğine'' yönelik sorular üzerine Akbay, fidye hakkında yorum yapamayacağını söyledi.

Aysun Akbay'ın babası Özcan Akbay da ilk defa böyle bir olay yaşadıklarını, bu nedenle sonucunu bilemediklerini belirterek, ''İyiyim, dese de korkuyorduk. Kelimelerle anlatmak zor ama kavuştuk. Çok sevinçliyiz, sağ salim döndükleri için mutluyuz'' diye konuştu.

''Horizon 1'' gemisindeki 23 mürettebattan 17'si bugün İstanbul'a gelirken, 4 kişinin gümrük işlemlerindeki sıkıntılar nedeniyle Ürdün'de kaldığı, 2 kişinin ise gemiyle daha sonra geleceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...