HP artık bilgisayar üretmeyecek

Dünyanın en büyük PC üreticisi tüm PC, tablet ve telefon donanım birimlerini satacak.

19.08.2011 - 09:48

HP artık bilgisayar üretmeyecek

Dünyanın en büyük PC üreticilerinden Hewlett-Packard (HP), kişisel bilgisayar, tablet ve telefon işlerinden çıkacağı yolunda planlara sahip olduğunu açıkladı. Tüketici elektroniğinde son yıllarda görülen en önemli stratejik değişiklik kararı çerçevesinde, HP'nin PC üretim birimleri satılabilecel, geçtiğimiz yıl satın alınan Palm-WebOS mobil birimi kapatılacak. Firma, her alternatifin değerlendirme sürecinde olduğu duyurdu.

HP'den yapılan küresel açıklamada, firmanın tabletler de dahil geleneksel PC ve donanım üretiminden tamamen çıkacağı, birimleri toplu ya da parçalı olarak satacağı belirtildi.

Kararın en şaşkınlık yaratan kısmıysa, geçen yıl 1.2 milyar dolar ödenerek satın alınan Palm firmasıyla ona ait WebOS mobil işletim sistemi işinin tamamen kapatılacak olması. Böylece akıllı telefon pazarında rekabet edeceği Pre telefon modeliyle birlikte yine WebOS'la çalışan yeni TouchPad serilerinin üretiminden vazgeçiliyor. Halbuki firma daha geçtiğimiz Mart'ta WebOS'u aşamalı olarak tüm donanım ürünlerine entegre edeceğini duyurmuştu.

BBC'nin aktardığına göre kararda, firmaya yakın geçmişte katılan CEO Leo Apotheker'in vizyonunun etkili olduğu belirtiliyor.Alman rakip SAP'tan HP'ye geçen Apotheker, IBM modelini izleyerek firmayı donanım üreticisi olmaktan çıkarıp tamamen yazılıma yönlendirmeyi planlıyor.

Apotheker'in donanım üretiminin eskisi kadar karlı olmadığı, farklı ve çeşitli kanallardaki irili ufaklı yazılım üretiminin daha karlı işler haline geldiği kanısında olduğu belirtiliyor. Nitekim firma, yeni strateji çerçevesinde Cambridge, İngiltere merkezli Autonomy adlı yazılım firmasını yaklaşık 11 milyar dolar ödeyerek satın alacağını duyurdu.

Çinli Foxconn'un Türkiye'de bu yıl açtığı fabrikada HP ile birlikte masaüstü bilgisayar üretiliyor. Yeni operasyon çerçevesinde HP'nin PC birimlerini satın alacak olan firma dolayısıyla Foxconn'un Türkiye fabrikasının da iş ortağı olmuş olacak.

HP'NİN RESMİ AÇIKLAMASI
HP tarafından bugün yapılan açıklamada, HP Yönetim Kurulu’nun, kişisel sistemler grubu yönetim ekibine stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi için yetki verdiği duyuruldu. Alternatifler arasında şirketin kişisel bilgisayar (PC) faaliyetlerinin yeniden yapılanma veya başka bir işlem yoluyla ayrılmasına yönelik çözümler aranması da bulunuyor.

İnovasyon ve teknoloji liderliği alanlarında parlak bir geçmişi olan kişisel sistemler grubu, üstün işletme performansıyla sektörün en çok kâr eden kuruluşlarından biri olarak biliniyor. Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan ve 2010 mali yılında yaklaşık 41 milyar dolar gelir elde eden kişisel sistemler grubu, tüketici bilgisayarları ve ticari bilgisayarlarda da küresel piyasanın lideri konumunda.

Yapılan açıklamada HP’nin kökten bir dönüşüm sağlamak için hazırladığı planı uygulamaya koyduğu belirtildi. Bu planın en önemli unsurlarından birinin, HP yatırımlarının, öz kaynaklarının ve yönetiminin büyük şirketlere, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve kamu sektöründen müşterilere daha yüksek değerli çözümler sunmaya odaklanması olduğu açıklandı. HP, kişisel sistemler grubuna yönelik alternatif arayışının şirketin stratejik hedeflerine ulaşmasına, karlı bir büyüme çizgisi yakalamasına ve hissedarlarına daha yüksek değerler sunmasına yardımcı olacağına inandığını belirtti. HP, bu işlemler tamamladıktan sonra da baskı işlemlerinden yazılımlara, hizmetlerden sunuculara, depolamadan ağ çalışmalarına kadar uzanan bir portföyle, müşterilerinin büyüyen bilgi tabanlarını yönetmelerine ve en kritik ihtiyaçlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmayı sürdürecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...