Dünyanın en büyük tüketici elektroniği firmalarından Hewlett Packard, bu yıl birkaç milyar dolarlık bü6yüklüğe ulaşması beklenen tablet pazarına yepyeni bir işletim sistemiyle giriş yaptı. HP TouchPad serisi, Palm'a ait WebOS akıllı telefon işletim sisteminin tablet için optimize edilen sürümünü kullanıyor.

İlişkili Haberler


Bu yaz piyasaya çıkacak TouchPad, 97. inç boyutunda çoklu dokunmatik ekrana, 1.3 megapiksel ön kameraya, 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon işlemciye sahip. 16GB ve 32GB olmak üzere iki depolama seçeneğiyle gelecek olan TouchPad'de 1GB RAM bulunuyor.

Kablosuz ağ bağlanmanın yanı sıra, 3G ve 4G uyumlu modellerin de çıkacağı belirtiliyor. Aynı işletim sistemini taşıyan cihazlarla senkronize çalışabilen cihaz, en büyük rakibi olan iPad ile hemen hemen aynı boyutlara, ağırlığa ve pil dayanma süresine sahip.

iOS, Android 3.0, Blackberry OS ve Windwos 7'den sonra tablet piyasasına giren üçüncü işletim sistemi olan WebOS, Palm zamanında oldukça iyi yorumlar almıştı. Ancak tablet edisyonu HP tarafından oluşturulan sistemin, özellikle uygulama zengniliği açısından bir hayli yol alması gerekiyor.

Halen iPad için 300 bin, Android için 100 bin uygulama kullanıcılara sunulmuş durumda. Palm'da ise bu rakam henüz 5 bin 400 civarında. HP TouchPad'in yüksek donanım özelliklerine karşın pazarda rekabet edebilmesi için bu sayıyı en az 30 bine yükseltmesi gerektiği belirtiliyor.

2010'da iPad ile temelleri atılan tablet pazarı 2011'de çok hızlı bir büyüme gösterecek. Yıl sonuna doğru payının düşmesi beklenen iPad'in yine de uzun yıllar lider kalması bekleniyor.

Android 3.0 sürümünü taşıyacak tabletler, akıllı telefonlardaki popülariteyi tutturabilirse, iPad'in en ciddi rakibi olacak gibi görünüyor. Rekabette RIM PlayBook, Samsung Galaxy, Motorola Zoom, Dell Streak gibi modeller de iddialı.