Hrant Dink cinayeti kapsama alanı dışında

Gazeteci Hrant Dink’in öldürüldüğü gün Agos gazetesi önünde görülen 4 kişinin kimlik tespiti için GSM operatörlerine yapılan başvurulara gelen yanıtlar avukatları şoke etti. İki şirket “Baz istasyonu yok" derken; bir şirket ise “11.00-15.00 arasında telefon görüşmesi yapılmadığını” savundu.

NTV Haber 04.08.2011 - 19:31

Hrant Dink cinayeti kapsama alanı dışında

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetiyle ilgili yaşanan şaşırtıcı gelişmelere bir yenisi daha eklendi.

Dink ailesinin avukatları, cinayetin işlendiği 19 Ocak 2007 tarihinde gazete binası önünde görüntülenen 4 kişinin kimlik tespiti için üç GSM operatöründen telefon kayıtlarını istedi.

Ancak gelen yanıtlar avukatları şaşkına çevirdi: "Hrant Dink'in öldürüldüğü saatlerde Şişli'de hiçbir telefon görüşmesi yapılmadı", "İstanbul'un en kalabalık ilçelerinden Şişli'de baz istasyonu yok".

Süreç, cinayet gününe ait kamera kayıtlarında, şüpheli bir kişinin saat 11.16’da bir kumaş mağazasının önünde, daha sonra ise cinayete kısa bir süre kala, saat 14.53’te bir bankanın önünde telefonla konuştuğunun tespitiyle başladı.

GSM ŞİRKETLERİNE BAŞVURU
Dink ailesinin avukatları, bu kişinin konuştuğu iki noktanın bilgilerini ve cinayet günü 11.00 ile 11.25 ve 14.45 ile 15.00 saatleri arasında yapılan tüm görüşmelerin listesi ve telefon numaralarının kimlere ait olduğunun tespit edilmesini istedi.

'BAZ İSTASYONU YOK'
İki GSM şirketi, “O bölgede baz istasyonu yok, dolayısıyla görüşme listesi de yok" diye rapor gönderdi.

ŞİŞLİ'DE KİMSE KONUŞMAMIŞ
Diğer GSM operatörü ise "Baz istasyonu var ama o zaman diliminde kimse görüşme yapmadı" dedi.

TİB 'ÖZEL HAYAT' DEDİ
Gelen bu ilginç yanıtlar üzerine avukatlar kayıtları yeniden istedi.

Ancak bu kez de Telekomünikasyon İleşitim Başkanlığı’ndan (TİB) "Kayıtlar verilirse görüşme yapan kişilerin özel hayatı ihlal edilmiş olur" yanıtı geldi.

İÇERİK DEĞİL, SADECE KAYIT İSTENİYOR
Gelen yanıtlara tepki gösteren Dink ailesinin avukatı Arzu Becerik, “Aslında TİB bu tavrıyla biraz engelleyici bir rol oynuyor. Biz belli bir yerde, isimlerini bilmediğimiz belli kişilerin telefon görüşmelerini istiyoruz. Görüşme içeriklerini talep etmiyoruz” dedi.

Dink ailesinin avukatları şimdi karara yaptıkları itirazın sonucunu bekliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...