Hrant Dink davası sil baştan mı?

Gazeteci Hrant Dink suikastine ilişkin bilgisi olacağı düşünülen yeni isimlere ulaşıldı. Yeni ifadeler ve tespitler doğrultusunda Ogün Samast, Yasin Hayal, Erhan Tuncel, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'in de aralarında bulunduğu bazı sanıkların ifadesi yeniden alınacak.

26.04.2013 - 17:34

Hrant Dink davası sil baştan mı?

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma sil baştan ele alınıyor.

Hrant Dink cinayeti 2007 Ocak ayında işlenmiş, cinayetin ardından 20 sanık yargılanmıştı.

Yaklaşık 5 yıl süren davada 20 sanıktan bazıları çeşitli oranlarda cezalara çarptırılırken, bazıları da beraat etti. Ancak yargılananlara rağmen Dink cinayeti soruşturması 2007 yılından beri devam etti.

SORUŞTURMA SAVCISI 2007 YILINA DÖNDÜ
Son olarak soruşturma dosyası Ergenekon savcısı da olan Muammer Akkaş'a verildi. Terörle Mücadele soruşturmalarında görevli savcı Akkaş, cinayeti baştan ele aldı.

YENİ İSİMLERE ULAŞILDI
Bu arada cinayetin işlendiği 2007'nin öncesine kadar incelemeler yapan savcılık, cinayet hakkında bilgisi olacağı düşünülen yeni isimlere ulaştı.

POLİS VE JANDARMA GÖREVLİLERİNİN İFADESİ ALINDI
Bu isimler özellikle, cinayeti azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal ile tetikçi Ogün Samast'ın yaşadığı Trabzon bölgesindendi.

Savcılık tarafından geçtiğimiz günlerde cinayet ile ilgili aralarında polis ve jandarma görevlilerinin de bulunduğu 10 kişinin ifadesi alındı.

'Bilgi sahibi' sıfatıyla ifade veren bu kişilere, 'Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in' bağlantıları ve Trabzon'dan İstanbul'a gelişleri hakkında sorular' yöneltildiği öğrenildi.

ESKİ İSİMLERİN İFADESİ YENİDEN  ALINACAK
Bu ifadelerin ardından savcılık yeni bir karar aldı.

Yeni süreçte ortaya çıkan gizli ve açık tanık ifadeleri ışığında soruşturmadaki eksik noktaları tespit eden savcılık, eski sanıkların ifadesini almaya karar verdi.

Savcılık, kasten adam öldürmek suçundan 21 yıl ceza alan Ogün Samast, 'Tasarlayarak adam öldürmeye azmettiricilikten' ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Yasin Hayal, 'Silahlı terör örgütü yöneticisi olma, tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme' suçundan beraatine karar verilen Erhan Tuncel, cinayete yardım ettikleri gerekçesiyle 12'şer yıl hapis cezası alan sanıklar Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'in de aralarında bulunduğu bazı eski sanıkların ifadesinin yeniden alınmasına karar verildi.

Bu isimlerin önümüzdeki günlerde 'şüpheli' sıfatıyla ifadesinin alınmasına başlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...