Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali bulunan kamu görevlilerine yönelik soruşturmada savcıya ifade veren polis memuru Muhittin Zenit'in savcının sorularına verdiği cevaplar ortaya çıktı. 

Muhittin Zenit'in Dink'in öldürülmesinden hemen sonra davanın sanıklarında Erhan Tuncel'le telefonla konuştuğu anlaşılmıştı. 

Görüşmede, Zenit, Tuncel'e olaydan haberi olup olmadığını sormuştu. 

Zenit, dönemin İstihbarat Dairesi C Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Trabzon İstihbarat Şubesi Müdürleri Engin Dinç, Faruk Sarı ile şube amiri Ercan Demir’in talebi üzerine Erhan Tuncel’i aradığını belirtti.

Zenit'in savcılık ifadesinde şu ifadeler yer aldı:

“Cinayette ihmali olduğunu düşündüğüm kişiler beni yem olarak kullanmış, Erhan Tuncel ile bana bu telefon görüşmesini yaptırmışlardır. Önce telefon görüşmesini yaptırdılar, sonra da basına sızdırarak cinayetin sorumlusuymuşum gibi göstererek, zan altında bıraktılar. Gerçek failler bu noktada kendisini kamufle etti. Telefon görüşmesi yapmama neden olan bu şahıslardan hiçbiri bana Tuncel’in muhbirlikten çıkarıldığını söylemediler.”

Eski Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir ise savcılık ifadesinde, Muhittin Zenit'in "Beni yem olarak kullandılar" iddasını kabul etmedi.

Demir’e, “Tuncel’in yardımcı istihbarat elemanlığından çıkarıldığını Zenit’ten neden gizlediniz?” diye soruldu. 

Eski Emniyet Müdürü, “Olayın sıcaklığı ve yoğunluğu nedeniyle aklımıza gelmemiş olabilir” dedi.