HSYK: En kısa sürede özür bekliyoruz

Kılıçdaroğlu'nun militan yargı sözlerine HSYK'dan tepki geldi. Kurul, Kılıçdaroğlu'ndan özür istedi.

Haberler 06.12.2011 - 12:06

HSYK: En kısa sürede özür bekliyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir mitinginde 'yargının iktidarın emrine girdiği' suçlamasına Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan yanıt geldi.

HSYK başka Kılıçdaroğlu olmak üzere bazı siyasilerin benzer eleştirilerde bulunmasına rağmen 'siyaset malzemesi yapılmasına engel olmak ve yargısal konularda siyasi organlarla polemiğe girmemek' için açıklama yapılmadığına vurgu yalıpıyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının tüm yargı camiasını rencide ettiği belirtilen açıklamada yargı için kullanılan militan ifadesinin 11 bin kişiyi rencide ettiği kaydedildi.


Açıklamada şöyle denildi: Belirtmek gerekir ki; yargı üzerinden siyaset yapmak, yargı organlarını siyaset malzemesi yapmak ve bu şekilde muhataplarını yıpratmaya çalışmak, muhatap alınan siyasi partiden çok, bağımsız ve tarafsız Türk yargısının yıpranmasına neden olmaktadır. Yargısal faaliyetler, siyasi arenaların malzemesi olmayacak kadar hassas konulardır. Amacının yargıyı yıpratmak olmadığı düşünülen bu açıklamaların, bir an önce tavzih edilmesi tüm yargı camiası tarafından beklenmektedir.

Büyük çoğunluğu 11.000 hâkim ve savcının oylarıyla belirlenen 22 üyeli Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından daha önceki yıllarda görülmediği kadar şeffaf bir ortamda seçilen Yargıtay Üyelerine karşı, “militan” ifadesinin kullanılması, sözün muhatabı olan Yargıtay Üyelerine olduğu kadar, bu üyeleri seçen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun Üyelerine ve yine Kurul Üyelerini oylarıyla belirleyen 11.000 hâkim ve savcıya karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır.
Söz konusu bu ifadenin yanında, Sayın KILIÇDAROĞLU’nun '’de namuslu yargıçlar da var, ancak bunların sayısı giderek azaldı, AKP’nin arka bahçesi konumuna gelen AKP’li bir yargıç gibi görev yapan yargıçlara sesleniyorum' şeklindeki beyanları da, tarafımızca ve hâkim ve savcılarca üzüntüyle karşılanmış, kendisinin nezaket ve saygı sınırlarını aştığı şeklinde yorumlanmıştır. Yargı kimsenin ön ya da arka bahçesi değildir ve olmayacaktır. Şeref ve onuruyla görev yapan hâkim ve savcılarımıza yönelik bu ithamlar kabul edilemez bulunmuştur.
Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun tüm yargı camiasını rencide eden bu sözlerini kamuoyunun takdirine bırakıyor, kendisinin en kısa sürede sözlerini tavzih etmesini ve yargı camiasından özür dilemesini bekliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...