HSYK kararı manşetlerde: Savcılara ara çözüm

HSYK’nın atama kararnamesi gazetelerin birinci sayfasında 'Savcılara ara çözüm', 'Davanın Öz’ü sağlam', manşetleriyle yer aldı.

28.07.2009 - 12:18

HSYK kararı manşetlerde: Savcılara ara çözüm

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 21 günlük beklemenin ardından dün akşam açıklanan 2009 yaz kararnamesi bugün gazetelerin manşetlerine yansıdı.


İşte bugün gazetelere yansıyan başlıklar:

HÜRRİYET
Savcılara ara çözüm

Ergenekon hâkim ve savcıları yerlerinde kaldı. Ancak haklarındaki şikayetler dikkate alınacak ve soruşturulacak.Olcay Seçkin yeni eşbaşsavcı vekili olarak görevlendirildi.

SABAH
21 gündür süren kararname sıkıntısı çözüldü
Savcı Öz kaldı, kriz aşıldı

HSYK’nın 8.5 saatlik toplantısının ardından, unvanlı hâkim ve savcıların ataması tamamlandı.

MİLLİYET
Ergenekon savcıları için 3 kritik karar

Günlerdir süren tartışmaya son noktayı koyan HSYK, Ergenekon savcıları ile mahkeme üyelerinin yerini değiştirmedi ancak bir orta yol formülü geliştirdi.

VATAN
ERGENEKON SAVCILARIYLA YOLA DEVAM

İstanbul Başsavcı ve Başsavcı Vekili ile birlikte Ergenekon hâkim ve savcıları yerlerini korudu.

HABERTÜRK
Krize ara formül sancı güze kaldı

HSYK üyeleri ile Adalet Bakanı uzlaştı. Ergenekon savcıları, haklarındaki şikayetlerin incelenmesi şartıyla, güze kadar yerlerinde kaldı.

ZAMAN
Korsan kararname krizi bitti savcılar yerinde kaldı

Nerede ve nasıl hazırlandığı belli olmayan alternatif kararname nedeniyle kilitlenen HSYK'da kriz sona erdi. Ergenekon, KCK ve faili meçhul soruşturmaları yürüten savcılar ile davaya bakan mahkemenin hâkimleri yerlerini korudu. Kritik Ergenekon davasına ise ikinci bir başsavcı vekili atandı.

TARAF
Davanın Öz’ü sağlam

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndaki tıkanma dün aşıldı. Hükümet direnince Ergenekon heyeti yerinde kaldı.

ERTOSUN İSTEDİĞİNİ YAPTIRAMADI
HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un yerlerinini değiştirilmesini istediği Hâkim Köksal Şengün ve Savcı Zekeriya Öz dahil Ergenekon heyeti 21 günlük kavgayı kazandı.

ÇİÇEK’İN HAKİMLERİ DE KALDI
AKP ve Gülen’i Bitirme Planı’nın altında imzası olan Albay Dursun Çiçek’i tutuklayan Rüstem Eryılmaz ile tahliyesini sağlayan Faik Saban da görev yerini korudu.

CUMHURİYET
Sürpriz yok

Adalet Bakanlığı ile HSYK arasında üç hafta süren görüşmelerin ardından atamalar için karar verildi. Ergenekon hâkim ve savcılarına dokunulmadı.

RADİKAL
HSYK’da kilit çözüldü

Ergenekon savcıları kaldı.  HSYK, kritik hâkim ve savcı atamalarında sonunda uzlaşmaya vardı. Ergenekon savcıları değişmezken, Turan Çolakkadı’nın yanında aynı yetkilere sahip ikinci bir başsavcıvekili görevlendirildi: Olcay Seçkin.

STAR
TÜRKİYE İSTEDİ SAVCILAR KALDI

Üç hafta süren HSYK toplantıları sonuçlandı. Ergenekon savcı ve hâkimlerini görevden alma girişimi, kamuoyunun sert tepkisi üzerine başarısız oldu. Ergenekon savcı ve hâkimlerinin yeri değişmedi.

AKŞAM
HSYK ÖZ’E DOKUNMADI

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda haftalardır süren 'kararname' krizi dün aşıldı. Aralarında 24 ilin başsavcısının da bulunduğu 164 hâkim ve savcının yeri değişti. HSYK'nın kilitlenmesine neden olduğu iddia edilen Zekeriya Öz dahil Ergenekon savcılarının tamamı yerinde kaldı.

Üyelerin ısrarıyla, İstanbul Başsavcıvekili Olcay Seçkin, Özel Yetkili Başsavcıvekilliği’ne ‘takviye ‘ olarak değerlendirildi. Ergenekon savcıları hakkındaki şikayetlerin işleme konulması güvencesi verilmesinin krizin aşılmasında rol oynadığı öne sürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...