'HSYK kararları yargı denetimine açılacak'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yapılacak düzenlemeyle HSYK kararlarının yargı denetimine açılacağını söyledi.

'HSYK kararları yargı denetimine açılacak'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, içinde HSYK ile ilgili düzenlemenin yer aldığı yargı paketi konusunda eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Düzenleme çok açık. Baktığınız zaman esasında HSYK'yı yargıya açıyoruz" karşılığını verdi.

Kurul'a genelge ve yönetmelik çıkarma konusunda yetki verildiğini hatırlatan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Kurulun görevleri Anayasa'da tek tek sayılmış...Yoruma dayalı bir görev vermemiş. O sayılı görevler arasında öyle bir şey yok. Kurul ne yapıyor, kendi böyle karar veriyor. Kurul'un kararları yargıya kapalı. Yargıya kapalı olunca; yönetmelik çıkarıyor ama yasaya, Anayasa'ya aykırılığını kimse iddia edemiyor, yargıya da gidemiyor. Diyelim Meclis bir yasa çıkardığında kim denetliyor? Siyaset kurumu denetliyor, kamuoyu denetliyor ama orada öyle bir denetim yok. Arkasından bir de Anayasa Mahkemesi denetliyor. Şu anda Kurul'un genelge ve yönetmelik çıkarma yetkisini denetleyen bir şey yok. Yasaya, Anayasa'ya aykırı düzenleme yapılmışsa kimse buna hayır demiyor. Ama biz şimdi ne yaptık? Adalet Bakanlığı'nın çıkaracağı her şey yargı denetimine açık. Anayasa ve yasaya aykırı bir şey varsa yargının denetimine gidecek. Daha güvenceli ve hukuk devletine daha uygun bir mekanizma kuruluyor. Kurul Başkanı sadece Kurul'un Anayasa'da saydığı görevleriyle ilgili gerektiğinde böyle bir yönetmelik ve genelge çıkarabilir, o da dairelerin görüşü alınarak çıkarılacak. Varsayalım ki çıktı ve eksikliği oldu veya eleştiri oldu, o zaman da yargı denetimine açılmış oldu. Yargı denetimine kapalı olan bir şey, yargı denetimine açılmış oldu. Kurul'un üzerinde bir şeyden ziyade, bu yapının denetimini çoğaltan ve yargı denetimini de işin içine koyan adımlar attık."

Bozdağ, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile randevu iptalinin söz konusu olmadığını belirterek haftaya görüşeceklerini söyledi.

'İZİN VERMEYECEĞİM'
Bozdağ, 17 Aralık operasyonu sonrasında yaşananlara ilişkin de sessizliğini bozdu.

Gazetelerin Ankara temsilcileri ile biraraya gelen Bekir Bozdağ, HSYK'nın haklarında inceleme başlattığı İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok için soruşturma izni vermeyeceğini söyledi.

Bozdağ, operasyonu yürüten isimler Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Celal Kara hakkında ise soruşturma izni vereceğini söyledi.

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören düzenleme ile ilgili de konuşan Bozdağ, "Davalar devam ederken düzenleme yapmayın demek yasama ve yürütmenin elini bağlamaktır. Bu bir müdahale olarak alıgılanmamalı" dedi.

Devlet içindeki paralel yapı iddialarına da değinen Bozdağ, "Allah ortak kabul etmez ama devlet de kabul etmez bunu böyle kabul etmeli" diye konuştu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi dün yaptığı toplantıda yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına ilişkin soruşturmayı yürüten savcılar Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve terör suçlarından sorumlu Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok'la ilgili inceleme kararı almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...