HSYK: Sıkıntı var, aşmaya çalışıyoruz

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, kararname görüşülürken yaşanan tartışmaların yargı bağımsızlığını zedeleyeceğini belirterek, ''Hiçbir zaman yargılamaya müdahale niyetimiz yok'' dedi.

Anadolu Ajansı 22.07.2009 - 11:49

Özbek, adli ve idari yargı kararname taslakları görüşülürken kamuoyunda yaşanan tartışmaları değerlendirdi.

Kararname taslakları görüşülürken açıklama yapmaktan özenle kaçındıklarını belirten Özbek, bunun birinci nedeninin görüşmelerin gizliliği, diğer nedenin ise kamuoyunda bazı hakim ve savcıların isimlerinin zikredilmesini o isimlerin kendi hukukları ve yargı bağımsızlığı açısından doğru bulmamaları olduğunu söyledi.


Kararname taslaklarının görüşülmesi sırasında kurulun bütün üyelerinin görüş ve önerilerini dile getirdiğini kaydeden Özbek, ''Kararname taslakları tek aşamalı bir süreç değildir. Bir hakim veya cumhuriyet savcısını bir başka göreve atarken onun yerine getirilecek olanın kıdem, liyakat başarılı olup olmadığı gibi bütün durumu dikkate alınır. Ayrıca, mazeret, istek ve disiplin nedeniyle de görev değişiklikleri yapılır'' diye konuştu.

BİR TAKIM SIKINTILAR VAR
HSYK'da görev yapan üyelerin ''yılların hukukçusu'' olduğunu belirten Özbek, kararnameler kesin karara bağlanmadan yapılan tartışmaların yargı bağımsızlığını zedeleyeceğini kaydetti. Özbek, ''Hiçbir zaman yargılamaya müdahale niyetimiz yok. Yılların hukukçusu olarak böyle bir şeyi aklımızdan geçirmemiz mümkün değil. Kamuoyunun algıladığı gibi değil'' diye konuştu.

Özbek, Adli Yargı Unvanlı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı'nı yarın görüşmeye devam edeceklerini anımsatarak, ''Bir takım sıkıntılar var. Aşmaya çalışıyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...