'HSYK teklifini çekmemiz söz konusu değil'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören teklifi geri çekmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

Haberler 11.01.2014 - 14:01

'HSYK teklifini çekmemiz söz konusu değil'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK düzenlemesinin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu'na giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, teklifin geri çekilip çekilmemesine ilişkin bir soru üzerine, teklifin görüşüldüğünü ifade ederek, "Şu anda ben de görüşmeye gidiyorum. Oturacağım. 'Şu anda geri çekilmesi' diye bir şey yok. Teklifi geri çekmemiz söz konusu değil" dedi.

Muhalefetin İçtüzük'ten doğan haklarını biraz abartarak kullandığını belirten Bozdağ, HSYK konusunda çağrılarını yaptıklarını, partilerin ortak bir çalışma yapmak üzere biraraya gelebileceğini söyledi. Bozdağ, işbirliğine açık olduklarını vurguladı.

ORTAK MUTABAKAT TEKLİFİ
Adalet Bakanı, "Eğer siyasi parti grupları biraraya gelirler mutabık kalınan bir metin ortaya çıkarıp, onu kamuoyuna deklare ettikleri takdirde elbette bu teklif o zaman durabilir" dedi.

"Meclis Başkanı'nın Anayasa değişikliği konusunda görüşü ne?" sorusuna Bozdağ, "Bu konuda bir görüşmemiz olmadı" karşılığını verdi.

"Olmadı mı?" sorusuna Bozdağ, "Ben konuşmamızın detayıyla ilgili bir bilgi vermiyorum, onu söylüyorum" yanıtını verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK'nın yapısının değiştirilmesi için anayasa değişikliğine işaret etmiş ve muhalefete uzlaşma çağrısı yapmıştı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Bozdağ'ın sözlerine "Eğer işbirliğine hazırsanız çekin teklifinizi uzlaşma arayalım" yanıtını vermişti.

Sayfa Yükleniyor...