HSYK yasası yürürlüğe girdi

HSYK yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. CHP'nin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurması bekleniyor.

27.02.2014 - 12:52

HSYK yasası yürürlüğe girdi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısında köklü değişiklikler yapan yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasayla, HSYK kurul üyelerinin dairelerdeki görevleri sona erdi.

Ayrıca, HSYK'da görevli müfettişler, tetkik hakimler, teftiş kurulu başkan ve başkanvekili, genel sekreter ve idari personelin görevleri son erdi.

Söz konusu yasayla ilgili dün gece ilginç bir trafik yaşandı.

Tartışmalar arasında TBMM’den geçen HSYK yasası, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dün onaylanmıştı.

CHP, gün boyu yasanın Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanmasını bekledi.

Yayımlanmayınca bu kez sabaha kadar iki milletvekili, Başbakanlık Basımevi’nde görevlendirildi. Ancak HSYK yasası, Resmi Gazete'de yayımlanmadı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yasa yayımlanınca HSYK'daki bazı kişilerin görevlerinin sona ereceğini hatırlatarak, "Atamaları aynı anda yapmak istiyorlar. Anayasa Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararına karşı önlem alıyorlar" dedi.

Yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, CHP'nin, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurması bekleniyor.

CHP, HSYK yasasının Genel Kurul'da kabul edilmesinin ardından yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Ancak mahkeme bu başvuruyu, yasanın henüz yürürlüğe girmediği gerekçesiyle reddetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...