HSYK'da kriz sürüyor

Hakim ve savcılarla ilgili yaz kararnamesinin son ve kritik isimleri kapsayan kısmında yine anlaşma sağalanamadı. HSYK, bugün 14.00'te bir kez daha toplanacak.

23.07.2009 - 20:46

HSYK'da kriz sürüyor

Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yargıç üyelerini karşı karşıya getiren yaz kararnamesinde 1419 hakim ve savcının ataması tamamlandı ancak kriz sürüyor.


Aralarında Ergenekon savcı ve hakimlerinin de bulunduğu ünvanlı 140 hakim ve savcı üzerinde uzlaşma sağlanamadı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çalışmalara bugün devam edileceğini açıkladı.

Yargıç üyelerin verdiği değişiklik taslağında 60'a yakın değişiklik teklifinin olduğu belirtiliyor.

87 İSİM ATANDI
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun merakla bekleyen yaz kararnamesi çalışmalarında bir adım daha atıldı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin başkanlığında toplanan kurul, 87 hakim ve savcının atamasını daha gerçekleştirdi.

İdari yargıdaki atamaların sona ermesinin ardından tüm gözler geriye kalan 140 isimle ilgili kararnameye çevrildi. 32 Başsavcı ile Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üyelerinden oluşan atama listesi, sürecin krize dönüşmesine neden olan isimleri barındırıyor.

"SONUÇ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"
Adalet Bakanı, 'Çalışma yaparken sonuç almak için yaparsınız. Biz de sonuç almak üzere çalışacağız. Ama gelişmeleri beraber göreceğiz'' derken, ''Ergenekon soruşturmasında görevli savcılarla ilgili bir değerlendirmeniz oldu mu?'' sorusuna, "Diğer konular yarın (bugün) 14.00'da yapılacak toplantıda ele alınacak'' şeklinde yanıt verdi.

PAZARLIK 60 İSİM ÜSTÜNDE
Adalet Bakanlığı ile Yüksek Kurul arasındaki pazarlık, atama ve yer değiştirmesi yapılacak yaklaşık 60 hakim ve savcı üzerinde yürütülüyor.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı listede yerleri değiştirilmesi istenen bazı isimlere karşı çıkan kurulun hakim üyeleri, uzun zamandır rahatsız oldukları Ergenekon savcıları ve davanın görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nın başka bir yere atanarak yerlerine farklı isimlerin getirilmesinde ısrarlı.

'KADROLAŞMA' TEHDİDİ
Kurulun 5 üyesi, siyasi kadrolaşma amacı taşıdığı gerekçesiyle, Adalet Bakanlığı’nın kilit noktalara yapmayı planladığı bazı Başsavcı ve Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı atamalarına da karşı çıkıyor.

İki tarafın da geri adım atmadığı isimler üzerinde bir uzlaşma sağlanamaması durumunda, 140 hakim ve savcının atama kararnamesinin ertelenerek, ekim ayında hazırlanacak güz kararnamesiyle birleştirilebileceği gelen bilgiler arasında.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...