Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can'dan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na ağır bir suçlama geldi.

Yüksek kurul üzerinden üyelerine dönük ciddi tehditler geldiğini öne süren can, bunları yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Kendi Anayasa değişiklik tekliflerini açıklamak üzere kameraların karşısına geçen Can, “Gittikçe artan oranda, HSYK üzerinden bize yöneltilen ciddi tehditlerle karşı karşıyayız. Bunları yakında sizinle paylaşacağız. Bir şey var; HSYK'nın ideolojisine uygun davrandığınız zaman ise çok iyi korunursunuz” dedi.

"TEHDİT KAYNAĞI"
“HSYK'nın bugünkü yapısı hakim ve savcıların özlük hakları konusunda herhangi bir güvence sunmamaktadır” diyen Can, “Bunun tam tersine bir tehdit kaynağıdır. Şu an Yargıtay içerisinde siyaset vardır, çok daha tehlikeli bir siyaset vardır. Danıştay içerisinde bir siyaset vardır. HSYK'nın koridorlarına gidip bakmanızda yarar var. Hakim ve savcıların o HSYK'nın koridorlarını nasıl, hangi vaziyette doldurduklarına da bakmak gerekiyor şeklinde konuştu.

"BAŞKA ŞEYİN ÇATISI..."
Osman Can, Yüksek Kurul Başkanı Kadir Özbek'in, “Eğer bu taslak geçerse ülkenin çatısı çöker" sözlerini de değerlendirdi: “Eğer çağdaş, demokratik standartlara uygun bir yargı yapısı yönünde atılacak adım Türkiye'de yargının çatışını çökertiyorsa, Türkiye'de yargı değil, başka bir şey vardır ve onun çatışı çökertiliyor demektir.”

Can ayrıca, AK Parti’nin hazırladığı Anayasa paketinde yer alan Anayasa Mahkemesi ve HSYK üyeliklerine raportörler arasından üye seçilmesi düzenlemesine karşı olduklarını da söyledi.