HTC’ye Apple darbesi

Akıllı telefon piyasasının iddialı markalarından HTC, Apple’ın açtığı dava nedeniyle ABD’de beklemediği bir yasakla karşılaşabilir.

16.05.2012 - 08:40

HTC’ye Apple darbesi

One serisi ile 2012’nin en çok satan akıllı telefon markaları arasına girmeyi planlayan HTC’nin, One X ve Evo 4G LTE modelleri, telif hakkı davası nedeniyle gümrük idaresinde bekletiliyor.

HTC, ilk olarak The Verge sitesi tarafından duyurulan gelişmeyi doğruladı ve Apple ile henüz sonuçlanmayan telif hakkı uzlaşmazlıkları nedeniyle iki akıllı telefon modellerinin gümrükte bekletildiğini belirtti. Söz konusu durumun ne zaman netliğe kavuşacağı bilinmiyor.

HTC’nin basına yaptığı açıklamada, “HTC One X ve EVO 4G LTE, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) ilan ettiği giriş yasağının ardından gümrük idaresinin standart incelemelerinden geçiriliyor... HTC olarak gerekli standartlara uyduğumuza inanıyor ve ürünlerin nakliyatının tamamlanması için günrük yetkilileriyle çalışıyoruz” ifadesi kullanıldı.

HTC’YE İKİNCİ DARBE
HTC, benzer bir durumla Aralık 2011’de karşılaşmış, ABD’de ihraç edilen mallara yasak getirme yetkisi bulunan ITC, şirketin Apple’a ait veri tespit patentini ihlal ettiğini belirtmişti. Bu patent, mobil cihazların e-mail adreslerini, telefon numaraların ve adresleri metin halinde tanımasını ve otomatik olarak bu bilgileri takvim, arama veya harita uygulamalarına aktarıyor.

ITC, veri tespit özelliğinin bazı HTC ürünlerinden 19 Nisan 2012 tarihine kadar çıkarılmadığı takdirde, bu ürünlere yasak getirileceğini açıklamıştı. HTC, bu kararın ardından, “en kısa zamanda belli ürünlerinden veri tespit özelliğinin çıkarılacağını” belirtti.

Apple, ilk olarak Mart 2010’da HTC’ye karşı paten ihlaline yönelik yasal girişimde bulunmuştu. Apple, Çin merkezli şirketin 10 patentini ihlal ettiğini öne sürmüş, Haziran 2011’e sonuçlanan mahkeme, sadece iki patentin ihlal edildiğine karar vermişti. HTC’nin temyize gitmesinin ardından Aralık 2011’de alınan yeni karar, ihlal edilen patent sayısını bire indirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...