Hücre evi baskını: 1 şehit, 1 vatandaş öldü

İstanbul Bostancı'da polis bir hücre evine baskın yaptı. Olayda bir başkomiser şehit oldu, bir vatandaş da hayatını kaybetti. Çatışmada 7 polis yaralandı.  Operasyon sona erdi, binadan bir kişinin cesedi çıkartıldı.

27.04.2009 - 07:42

Hücre evi baskını: 1 şehit, 1 vatandaş öldü

İstanbul Polisi sabaha karşı 3 örgüte yönelik 60'a yakın hücre evine operasyon düzenledi.


Operasyonların en önemlisi Bostancı Emanet Sokaktaki bir apartman dairesine düzenenlendi.

Zira polisin verdiği bilgiye göre sözkonusu adres, "Devrimci Karargah" adlı örgütün merkez üssü..

Sabah saat 05:30'da başlatılan operasyona dairede bulunan terörist silah ve bombayla karşılık verdi.

Bu sırada polis telsizinden basın mensuplarına seslenen bir kişi, isminin ''Orhan Yılmazkaya'' olduğunu ileri sürerek, ''teslim olmayacağını, savaşacağını, yeteri kadar el bombası ve mermisinin olduğunu'' iddia etti.

Teröristin açtığı ilk ateş sırasında iki polis memuru yaralandı. Ağır yaralanan Operasyon Büro Amiri Başkomiser Semih Balaban olay yerinde şehit oldu. Operasyon sırasında toplam 7 polis yaralandı.Polis, operasyon sırasında binadakilerin ve çevredekilerin güvenliği açısından geniş güvenlik önlemleri aldı.

Operasyon sırasında binadan kalabalığın olduğu bölgeye ateş açan terörist, Mazlum Şeker adlı bir kişinin ölümüne sebep oldu.

Mazlum Şeker'in civardaki bir restoranın aşçısı olduğu öğrenildi. Açılan ateşte NTV kameramanı İlhan Kandaz da kulağından hafif yaralandı.

Operasyonun sürdüğü sırada binada oturanların bir kısmı tahliye edildi. Operasyon sırasında binada yangın da çıktı. İtfaiyenin müdahalesi ile yangın kısa sürede söndürüldü.

6.5 saat süren çatışma sonucunda terörist Orhan Yılmazkaya öldürüldü. Operasyonun sona ermesinin ardından polis binada ve hücre evinde arama yaptı.

Bu sırada büyük bir patlama oldu. Patlamanın terörist tarafından kurulan bubi tuzağının imha edilmesinden kaynaklandığı öğrenildi.

Operasyona özel TİM ekipleri de katıldı. Polis helikopteri de havadan polis ekiplerine destek verdi. Operasyon bölgesinden zaman zaman silah ve patlama sesleri duyuldu.

Binadan kalabalığın üzerine açılan ateş sonucu NTV kameramanı yaralandı.

OPERASYONDAN SONRA PATLAMA
Operasyonun tamamlandığı apartmanın 1. katında, daha sonra bir patlama gerçekleşti.

Alınan ilk bilgiye göre, patlamanın, polisin dairedeki bubi tuzağını etkisiz hale getirmek için kontrollü olarak yaptığı işlem sırasında gerçekleştiği sanılıyor.

ŞEHİT OLAN SEMİH BALABAN 12 YILLIK POLİS
Çatışmada şehit düşen Semih Balaban, 12 yıllık polis... Terörle Mücadele Operasyon Timi Amiri. Evli ve 2 kız çocuğu babası. Eşi de polis memuru. Balaban'ın biri 2 diğeri 4 yaşında 2 kızı var.. Emniyet Amiri Semih Balaban için yarın Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'nde resmi tören düzenlenecek.

ÖRGÜT ÜYESİ SİYASAL BİLGİLER MEZUNU
Bostancı’daki hücreevinde öldürülen örgüt üyesi Orhan Yılmazkaya Almanya doğumlu... Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine kayıtlı. Yılmazkaya Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Orhan Yılmazkaya'nın iki yıldır yakınlarıyla hiçbir şekilde görüşmediği belirlendi.

DEVRİMCİ KARARGAH ÖRGÜTÜ
Devrimci Karargah Örgütü, PKK, Devrimci Sol'un Bedri Yağan grubu ve TİKB'den ayrılanların oluşturduğu bir grup.

Aşırı solcu bu örgütün PKK'nın lojistik alt yapısından yararlandığı belirtiliyor. Ancak hiçbir sol örgütün yapılanmasına benzemiyor. Halktan kopuk, tabanları yok. Bu nedenle PKK'lılar tarafından eğitilen örgüt militanlarının, iddia edilen Ergenekon örgütüyle de irtibatı bulunduğu öne sürülüyor.
Polis, 11 örgüt üyesinin gözaltına alındığı operasyonda ele geçen dokümanın incelendiğini açıkladı. Bu kişilerde bulunmaması gereken bilgiler ele geçirildiği bunun da Ergenekon bağlantısını güçlendirdiğini öne sürülüyor.

Örgüt şu ana kadar, 1. Ordu Komutanlığına havan saldırısı ile 1 polisin şehit olduğu AKP İstanbul İl Başkanlığının bombalanması eylemlerini düzenledi. Bostancı'da çatışmanın çıktığı ev de örgütün merkez üssü.

VALİ GÜLER: 60'A YAKIN YERE OPERASYON YAPTIK
Vali Muammer Güler, operasyonla ilgili şunları söyledi:"Daha önce bazı askeri bilimlere, siyasi partilere ve değişik yerlere  eylemler yapan, önümüzdeki günlerde de sansasyonel nitelikte eylem hazırlığı  içinde olduğu bilinen ve daha önceden de takip edilen örgüt elemanlarından birinin bugün evine yapılan baskında, ilk aşamada bomba atarak karşılık verdi. Ve bu ilk atılan bombada 3 polis arkadaşımız yaralandı. Daha sonra bir kez daha
atılan patlayıcı madde ile ilgili bunun bir bubi tuzağı olduğu bilgisi var elimizde, bundan da 4 polis arkadaşımız yaralandı. Toplam 7 memurumuz yaralı, hastanelerde tedavileri sürüyor."YAYIN YASAĞI KARARI
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlık yazısı ile çatışmayla ilgili yayın yasağı kararı alındığını duyurdu.

Ancak daha sonra ikinci bir açıklama yapan RTÜK, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek imzasıyla gönderilen yazı ile bu yayın yasağının görüntü verilmemesi kaydıyla kaldırıldığı bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...