Huffington Post'un yeni sahibi AOL

ABD'de liberal kesimin en önemli haber kaynaklarından Huffington Post, America Online tarafından satın alınıyor.

07.02.2011 - 09:53

Huffington Post'un yeni sahibi AOL

ABD’nin en çok okunan haber portallarından Huffington Post, America Online (AOL) internet ve medya grubu tarafından satın alınıyor. Sitenin kurucusu Arianne Huffington, ayrıca AOL’un tüm editoryal içeriğinden de sorumlu olacak.

AOL, Huffington Post’un satın alımı için 300 milyonu peşin olmak üzere toplam 315 milyon dolar ödeyecek. Yeni birliktelikte tüm içeriğin bağlı olacağı Arianna Huffington aynı zamanda yeni kurulacak Huffington Post Media Group’un direktörlüğünü de üstleniyor.

AOL grubunda bulunan MapQuest ve MovieFone TechCrunc h ve Engadget gibi önemli sitelerin de bağlanacağı Huffington, içerik üretiminde tarafsız olamayacağı iddiaları da reddetti. Huffington, yönetiminde siyasete yer olmadığını savundu.

Sitenin kurucusu Arianna Huffington, Amerikan solunun popüler isimlerinden. Televizyon programcısı ve yazar olan Huffington,siteyi liberal çizgide bir blog olarak 2005 yılında kurmuştu. O zamanki kuruluş maliyeti 1 milyon dolar olan Huffington Post, kısa sürede yeni yazarların katılımıyla genişledi.

Arianna Huffington Arianna Huffington

Site bugün geldiği noktada ayda ortalama 25 milyon tekil ziyaretçi alıyor. Sitede kısa veya uzun aralıklarla yazan 100’den fazla köşe yazarı var. Haber dışında bolca analize de her verilen site reklam ve bağış gelirleriyle ayakta duruyor. Sitenin 2010 gelir rakamı 61 milyon dolar civarında.

Huffington Post’un yeni sahibi AOL, 2009’da Time Warner’dan ayrıldıktan sonraki en büyük alımını gerçekleştirmiş oldu.

İki devin güç birliği, yaklaşık 270 milyon okuyuculu bir yayın grubu yaratıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...