Hükümet açılımı yeniden ele alacak

PKK’lıların karşılanmasında yaşananların, açılımla ilgili yeni değerlendirme yapılması ihtiyacı doğurduğunu söyleyen İçişleri Bakanı, DTP'yi de süreci tahrip etmekle suçladı.

30.10.2009 - 00:29

Hükümet açılımı yeniden ele alacak

Çankaya Köşkü’nte verilen 29 Ekim resepsiyonunda demokratik açılım süreci konuşuldu.

PKK'lıların teslim olmaları sırasında düzenlenen mitinglerin DTP tarafından organize edildiğini söyleyen ve "Süreç kesilmedi ancak yaşananlar yeni bir değerlendirmeyi gerektiriyor " diyen İçişleri Bakanı Atalay, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DTP' yi eleştiren ve 'Örgüt mensuplarının teslim olma sürecinde düzenlenen mitingler DTP'nin işi' diyen Bakan Atalay, partiyi süreci tahrip etmekle suçladı.

Atalay, "Bu mitinglerin DTP'nin kontrolü dışında olduğu tezi doğru değil. Mitinglerin hepsi DTP tarafından organize edildi ve bu onların işi; süreci tahrip ettiler. Habur ve Silopi’de yaşananlar süreçle ilgili yeni bir değerlendirmeyi gerektirdi ama bu sürecin kesildiği anlamına gelmiyor. Önemli olan Kuzey Irak ve oradan da dağılmalar başladı. Örgüt mensuplarının silahlarını bırakıp gelmeleri önemli bir gelişmedir" dedi.

Basra, Musul ve Erbil' de temaslarda bulunmak üzere Irak' a giden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu ziyaretinin önemli bir adım olduğunu belirten Atalay, "Kuzey Irak' ın terör örgütü için bir platform olmaktan çıkması lazım ve bu nedenle ziyaret önemli bir adımdır" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...