Hükümet Genelkurmay’ın tavrından memnun

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, “İrtica Eylem Planı”yla ilgili Genelkurmay'ın harekete geçmiş olmasının bir ilk olduğunu belirterek, bunun sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

NTV Haber 17.06.2009 - 14:33

Hükümet Genelkurmay’ın tavrından memnun

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı NTV muhabiri Nermin Yurteri’nin sorularını yanıtladı.

Bakan Yazıcı, Taraf gazetesinde yayımlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”yla ilgili olarak şunları söyledi:

“En azından hazırladığı iddia edilen kişinin mensup olduğu yerle hükümet ve toplumun önemli kesimleri, kamuoyu önünde bu belgenin doğru olup olmadığı yönünde üzerlerine düşeni yapmaları konusunda kuvvetli bir irade ortaya koymuşlardır. Bu ilk defa oluyor. Daha önce ‘Andıç’, Nokta dergisinde yer alan iddialar vs. vardı. Elbette ki, Başbakanımız ve Genelkurmay Başkanımız bir araya gelir ve bu konuyu konuşur. Dün özel olarak görüştüler.

AK Parti, bu belgenin öznesi durumunda bulunan bir siyaset kurumudur. Tüzel kişiliği adına gerekli suç duyurusu yapılmıştır, bunlar rutin şeylerdir.

İsmi geçen kamu görevlisini çağırıp ifade alacakları veya yazılı ifade vereceklerine ilişkin açıklamada bugün kamuoyu tarafından paylaşılmıştır. Doğru ya da yanlış çok tartışılıyor. Bu da olayın vahametini ortaya koyuyor. Bu belgeyi görevli adli makamlar inceleyecek. Kriminal inceleme yapılacak ve belgeyi düzenleyen kimse, onunla ilgili yasal işlem yapılacak. İnşallah sahte olur. Ama gerçek de olsa sahte de olsa ortada vahim bir durum var. Gerçek olsa, nasıl böyle bir şey olabilir? Türkiye'nin demokratik gelişmesi hak ve özgürlükler açısından fevkalade vahim bir durum.

Biz Türkiye'yi dün devralıp, idare ediyor değiliz; 7 yıla yakındır idare ediyoruz. Nasıl idare ettiğimizi Patnos’un bilmem hangi köyündeki vatandaştan, mevcut askerlerimizi sevk ve idare eden komuta kademesindeki askerlerimize kadar herkes biliyor. Bu anlamda bir güven sorunu söz konusu değil. Ama kamu kurum ve kuruluşları içinde hele hele plan ve proje kısmında çalışan insanların, kendilerini vatan kurtarıcı yerine koyarak kendi mantaliteleri içinde özgün proje üretimi yaklaşımları çerçevesinde böylesine çok egzantrik üretimler içine girmiş olabilirler.

Bunu çok farklı bir şekilde kullanan, siyasi beklenti içinde olanlar vardır, bunlar doğaldır.”

Video: Hayati Yazıcı'nın açıklaması

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...