Hükümet Hipodrom'a muhalefet sokağa

Hükümet ile muhalefet arasında son zamanların en büyük gerginliğine neden olan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yarın yapılacak. Hükümet, valiliğin Hipodrom'da düzenleyeceği yürüyüşe, muhalefet ise STK'ların düzenleyeceği yürüyüşe katılacak.

Haberler 28.10.2012 - 14:17

Hükümet Hipodrom'a muhalefet sokağa

Sivil Toplum örgütlerinin düzenleyeceği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne Ankara Valiliği'nin izin vermemesi ile başlayan gerginlik tırmanıyor. Hükümetin Hipodrom'a davet ettiği muhalefet seçimini sokaktan yana kullanacak.

29 Ekim yürüyüşü Birinci Meclis'in önünde "halkla buluşma" etkinliği ile başlayacak.

Buluşmaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP Genel Başkanı Masum Türker, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey'in de katılması bekleniyor. Ancak bu etkinlik sırasında parti bayrak ve flamaları taşınmayacak.

Halkla buluşma etkinliğine polisin müdahale etmesi beklenmiyor çünkü CHP'lilerin yetkililerle devam eden temaslarında valilik bu buluşmanın sorun yaratmayacağını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara il örgütünün, saat 10.30'da Ulus'taki Atatürk Anıtı'na çelenk koyması bekleniyor. Ardından gerçekleşecek olan yürüyüşe bazı CHP'li milletvekilleri de katılacak.

CHP Lideri bugün yaptığı bir yazalı açıklama ile hükümeti şu sözlerle eleştirdi: "Ne yazık ki günümüzün iktidarı gecesini gündüzüne katarak Cumhuriyetin kazanımlarını yok etmek için çalışıyor. Bu coşkuya engel olamayacaklar. Cumhuriyet Bayramı 89 yıldan beri 'nin her yerinde nasıl coşkuyla kutlanıyorsa yine öyle kutlanacak."

Yürüyüş sebebiyle Ankara Emniyeti'nde izinler kaldırıldı. 6 binin üzerinde polisin görev yapacağı etkinliğe katılmak için illerden gelecek otobüslere valiliklerin izin vermediği belirtiliyor. Ankara Valiliği tarafından yasadışı ilan edilen yürüyüşü düzenleyen gruplar Anıtkabir'e kaldırımdan yürüyemeye hazırlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...