'Hükümet torba yasadan büyük ucube bulamaz'

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, ''Hükümet ucube arıyorsa, torba yasadan daha büyüğünü bulamaz'' görüşünü bildirdi.

Anadolu Ajansı 01.02.2011 - 15:26

'Hükümet torba yasadan büyük ucube bulamaz'

''Torba Yasa Tasarısı''nı protesto eden KESK, DİSK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği üyeleri, Konak Metro İstasyonu yanında toplanarak, İzmir Büyükşehir Belediye binası önüne kadar hükümet aleyhine sloganlar atarak yürüdü.

KESK Genel Başkanı Çınar, grup adına yaptığı açıklamada, ''Torba Yasa Tasarısı''yla çağdaş köleliğin geldiğini savunarak, bu nedenle yollara düşmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Tasarıyla sermayeye af gelmesine rağmen emekçilerin ödediği gelir vergisi dilimlerinde oranların düşürülmediğini vurgulayan Çınar, şöyle konuştu:

''Hükümet ucube arıyorsa, torba yasadan daha büyüğünü bulamaz. 16-18 yaş arasındaki 250 bin gencin 85 lirasına, staj yapan öğrencilerin üç kuruşluk asgari ücretlerine göz dikmekten daha büyük ucubelik olabilir mi? Uluslararası sözleşmelere, kazanılmış haklara ve mahkeme kararlarına rağmen torba yasaya koydukları grev yasağından daha büyük ucubelik olabilir mi? Maaşlarımızından kesilen paralarla oluşturulan ve işsiz kalmamız durumunda kullanılması gereken 46 milyar lira büyüklüğe ulaşan İşsizlik Sigortası Fonu'nun yalnızca 3,5 milyarı işsizlere aktarıldı. Şimdi sermayenin ödemesi gereken sigorta primleri de buradan karşılanmak isteniyor. İşsize verilmesi gereken parayı patronlara veriyorlar. Bundan daha büyük ucubelik olabilir mi?''

Çınar, hükümete, ''emekçilerin, ezilenlerin, kadınların ve gençlerin sabrını daha fazla zorlamamalarını tavsiye ettiklerini'' belirterek, ''Tunus'a, Mısır'a, Yunanistan'a dönüp bir baksınlar. Eğer oralar uzak geliyorsa bu topraklarda yakın geçmişte siyaset çöplüğünde yerlerini alan partilere ve liderlere bakmaları yeterlidir'' görüşünü dile getirdi.

''Torba Yasa Tasarısı'' geri çekilinceye kadar mücadele edeceklerini ifade eden Çınar, ''Bizler kar altında yürürken, AKP'lilerin Meclis'te sıcak koltuklarında geleceğimizi oylamalarına izin vermeyeceğiz. Sermayeye af, emekçilere saldırının adı olan bu torba yasa, derhal geri çekilmelidir'' dedi.

Açıklamanın ardından grup, 3 Şubat'taki eylem için bir otobüsle Ankara'ya hareket etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...