İstanbul il teşkilatını ziyaret eden MHP lideri Devlet Bahçeli'nin gündeminde terörle mücadele vardı. Bahçeli, polisin terörle mücadelede daha etkin bir role sahip olmasını öngören düzenlemeyi sert bir dille eleştirdi.

“Terörün tırmandığı dönemde sanki Türk Silahlı Kuvvetleri başarısız kalmış ya da terörün başarısızlığını silahlı kuvvetlerin üzerine yıkarak milleti aldatmaya oyalamaya çalışan bir polis teşkilatıyla bunu sürdüreceğinizi ifade edeceksiniz. Bunun inandırıcılığı yoktur, karakol polisi ile bu iş olmaz. Siyasi iktidar çıkmaz sokaktadır yanlış yoldadır” dedi ve kendi terörle mücadele formülünü de açıkladı.

ÖZEL HAREKATTAN EMEKLİ OLANLAR GÖREVE DAVET EDİLMELİ’
MHP lideri “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne jandarma güçlerine ve özel harekat mensuplarına mevcutların hepsi devreye konmalı , özel harekattan emekli olanlar göreve davet edilmeli ve bütünlüğüyle siyasi iktidarın güçlü iradesini de arkalarına verme sözünü vererek mücadeleyi ilan etmelidir. Kandil toz duman olmalı” önerisinde bulundu.

‘HÜKÜMETİN OYALAMA TAKTİĞİ’
BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş'tan da terörle mücadelede polis düzenlemesine tepki geldi. “Bu hükümetin oyalama taktiğidir. Bu işin askeri polisi olur mu. Ordu başarısız da polisi devreye koyunca Kürt sorunu çözülecek. 30 yıldır çözememişsin burada suç orduda değil. Ordunun güçsüzlüğünden polisin güçsüzlüğünden değil, suç senindir ve eksik olan siyasetindir.” diye konuşan Demirtaş, “Silahları azaltacak yerde askeri çekip yerine polisi koyacaksın, biz tam ölümleri durduralım derken başbakan daha nasıl fazla öldürürüm diye formüller üretmeye çalışıyor” dedi.