CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan hükümete sağduyu çağrısı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Fırat Kalkanı harekatında 3 askerin şehit olduğu saldırı üzerinden hükümete sağduyu çağrısı yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.11.2016 - 17:32 | Son Güncelleme : 24.11.2016 - 17:46

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan hükümete sağduyu çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fırat Kalkanı Harekatı'nda El Bab bölgesindeki Türk askerlerine yapılan saldırıya ilişkin, "Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklama rejime ait uçaklarla vurulduğu şeklinde. Yani Suriye hükümetine ait uçaklarla askerimizin vurulduğu şeklindeki haber. Bu, çok tehlikeli bir kapıya bizi getirebilir. Çok tehlikeli bir sürecin içine 'ye sürükleyebilir" dedi.

Çeşitli temas ve ziyaretler için Antalya'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) Lara'da bir otelde düzenlenen 5. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, sözlerine bu sabah Adana'da meydana gelen terör saldırısından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, başladı. Bugün Türkiye'de herkesin üzerinde uzlaşacağı en önemli konunun terör olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun, arkasında hangi güç olursa olsun, bütün siyasi partilerin, meslek kuruluşlarının terör konusunda ortak payda geliştirmeleri gerektiğini bildirdi.

"ÜLKEMİZDE HUZUR İSTİYORUZ"

Her terör olayından sonra terörü bitirmek için muhalefet olarak gereken katkıyı vermeye hazır olduklarını söylediklerini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Çünkü bu ülkenin insanları teröre evlatlarını vermekten bıktı. Ülkemizde huzur istiyoruz" diye konuştu.

Son 14 yıla bakıldığında önce PKK terör örgütünün bulunduğunu, şimdi DAEŞ ve FETÖ olmak üzere, Türkiye'nin iki terör örgütüyle daha muhatap olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Ne oldu da nasıl yönetildi de Türkiye bu terör örgütlerini kendi coğrafyasından silip atamadı. Bunun üzerinde hepimizin düşünmesi lazım. İkinci önemli konu Fırat Kalkanı operasyonumuzda 3 şehidimiz, biri ağır, 10 yaralımızın olması... Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklama rejime ait uçaklarla vurulduğu şeklinde. Yani Suriye hükümetine ait uçaklarla askerlerimizin vurulduğu şeklindeki haber. Bu, çok tehlikeli bir kapıya bizi getirebilir. Çok tehlikeli bir sürecin içine Türkiye'yi sürükleyebilir. O nedenle buradan hükümet yetkililerine sağduyu ile davranmalarının ötesinde bir şey söyleyemeyeceğim. Türkiye bölgemizde temel bir denge unsuruydu. Ortadoğu'daki her olumsuzluk karşısında Türkiye'ye başvurulurdu. Türkiye sorunların çözümünde bir kaynaktı. O noktadan bir hayli uzaklaşmış görünüyoruz. Sağduyu çağrısı yapmanın çok önemli olduğuna inanıyorum."

AP KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Antalya'da Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü'nde sanayicilerle de bir araya gelen Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada ise Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden kararını değerlendirdi.

Türkiye'nin tasarıyı kabul etmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, 

"AB'ye üyelik için Ankara Antlaşması'nı imzalayan rahmetli İsmet İnönü'dür, 1963 yılında. 'Uygar dünyanın bir parçası olmalıyız' diye yola çıkılmıştır. Ama bugün geldiğimiz noktada insan hakları, demokratik standartlar, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar Türkiye'de olmadığı için kararları bir süre durdurdu. Müzakere yapılmayacak. Bu bizim için çok ağır bir yaptırımdır. Bunun arkası gelecektir, ekonomik olarak arkası gelecektir, siyasi olarak gelecektir."

Sayfa Yükleniyor...