Erdoğan hükümeti kurma görevini Davutoğlu'na verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevini Ahmet Davutoğlu'na verdi. Davutoğlu saat 14.00'te açıklama yapacak.

ntv.com.tr 25.08.2015 - 15:24

Erdoğan hükümeti kurma görevini Davutoğlu'na verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede Erdoğan, beklenildiği gibi, geçici hükümeti kurma görevini Davutoğlu'na verdi.

Geçici hükümet kurulana kadar mevcut Bakanlar Kurulu'nun görevine devam etmesi kararı da alındı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 5 gün içerisinde geçici Bakanlar Kurulu'nu oluşturması bekleniyor. Başbakan Davutoğlu konuyla ilgili saat 14.00'te açıklama yapacak.

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, en fazla milletvekiline sahip Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı ve Konya Milletvekili, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nu bugün kabul ederek, Anayasanın 114. maddesi gereğince geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere Başbakan olarak atamışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, seçimlerden sonra istifa eden ve yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devamı istenmiş olmakla birlikte, bu defa Anayasanın 114. maddesi gereğince görevinden çekilmiş olan Bakanlar Kurulunun, geçici Bakanlar Kurulu kuruluncaya kadar görevine devam etmesini de istemişlerdir."

5 GÜN SÜRESİ VAR

Davutoğlu'nun görevi aldıktan sonra geçici hükümeti kurmak için 5 gün süresi var. Geçici hükümet için güvenoyu gerekmiyor.

CHP VE MHP YOK

CHP ve MHP daha önceden seçim hükümetinde yer almayacaklarını açıklamıştı. Bu nedenle geçici hükümet AK Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşacak.

7 Haziran seçimlerinin ardından hükümeti kurma görevi verilen Davutoğlu'nun CHP ve MHP ile yaptığı koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamıştı.

45 günlük sürenin dolmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmet Yılmaz'la bir araya gelmiş ve Anayasa’nın 104. ve 116. maddelerinin kendisine verdiği yetkiye istinaden, TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar vermişti.

Sayfa Yükleniyor...