'Hükümetin tehdit eder tavrı doğru değil'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 generalin açığa alınmasıyla ilgili ''Yargı süreci sonuçlandığında herhalde hükümet de gereğini yapacaktır ama hükümetin bu konuda böyle yargı sürecine gidenleri tehdit eder gibi bir tavır takınması doğru değil'' dedi.

Anadolu Ajansı 28.11.2010 - 10:13

Bir süre önce geçirdiği fıtık ameliyatı sonrası siyasi programına ara veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tüm İşçi Emeklilileri Derneği'nin Genel Kurulu'na katılmak üzere bugün ilk kez evinden çıktı.

Evinden çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ''Hasta yatağınızdayken Parti Meclisi üyelerine bir uyarıda bulundunuz. Yazıda dikkat çeken bir nokta vardı. Bu kurultay sinyali olarak algılandı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, ''Nasıl algılandığını bilmiyorum ama sonuçta Parti Meclisi bizim ikinci büyük organımız. Kurultaydan sonra arkadaşlar görüşlerini televizyon ekranlarında tartışmak yerine Parti Meclisinde tartışırlarsa, daha zenginleşir diye düşündüm'' yanıtını verdi.

Gündemde bir kurultay olup olmadığının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Yarın değil daha sonra görüşeceğiz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, bir başka gazetecinin, ''3 generalin açığa alınmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?'' sorusu da şöyle yanıtladı:

''O konuda hukuki bir değerlendirme gelecek. Gördüğüm kadarıyla yasada var olan bir hüküm Hükümet tarafından yerine getirilmiştir. Konu yargıdadır. Yargı süreci sonuçlandığında herhalde hükümet de gereğini yapacaktır ama hükümetin bu konuda böyle yargı sürecine gidenleri tehdit eder gibi bir tavır takınması doğru değil.''

CHP lideri, İşçi Emeklileri Derneği'nin genel kurulunda ise işçi emeklileriyle tek tek tokalaştı; emeklilerin sorunlarının kendi iktidarları döneminde çözüleceğini savundu. Maaş eşitsizliğini çözecek intibak yasasını çıkartmayı vaadeden Kılıçdaroğlu, ileri yaşta işsiz kalanlar için de aile sigortasını hayata geçirme sözü verdi.

Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin milli gelir artışından emeklilere pay verilmemesine ilişkin yasanın iptal istemini reddetmesini de şöyle değerlendirdi: "Sosyal devletin altına konmuş dinamit"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...