İlişkili Haber

ABD'nin Suriye'de rejime ait üsse hava saldırısı düzenlemesiyle ilgili hükümetten art arda açıklamalar yapıldı.

KURTULMUŞ: ÜMİT EDERİM Kİ BARIŞIN SAĞLANMASINA KATKI SAĞLAR

Fox TV'de konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriye'deki iç savaşın ilk 3 yılının iç savaşken, daha sonra vekalet savaşları şeklinde geliştiğini dile getirerek, "Neredeyse her ülke oradaki silahlı başka gruplar üzerinden kendi Ortadoğu politikasını en iyi şekilde realize etmeye çalıştı. Çok acımasız bir savaş. Daha evvel Esed rejiminin kimyasal silahlar kullandığı kanıtlandı. Uluslararası alanda çok propaganda yapıldı, yayınlar yapıldı, ama maalesef uluslararası camia yeterli bir tepki göstermedi" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, rejimin ilk kez kimyasal silah kullanmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu sefer de çok rahatlıkla kimyasal silah kullandı. Meselenin bir de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafı var. Yani herhangi bir konu konseye gittiği zaman konseyde sizin dayınız, arkanız varsa, işte Rusya en son oturumda ciddi bir şekilde Suriye'ye destek vermiş oldu. Dolayısıyla uluslararası bir yaptırım, BM yaptırımı şimdiye kadar uygulanmadı, 3 gün geçmesine rağmen. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkça ifade ettiği gibi biz sadece laf değil icraat görmek istiyoruz. Bu anlamda ABD tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır. Ama uluslararası camia, Esed rejiminin bu barbarlığına karşı tavrını çok net bir şekilde sürdürmelidir. Ta ki Esed rejimi artık halkına zarar veremez hale gelebilene kadar. Dolayısıyla bunu olumlu karşılıyoruz ama bunun sonunun gelmesinin ve Esed rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılmasının şart olduğunu düşünüyoruz."

Suriye'de büyük kısmı sivil olmak üzere 650 bin kişinin öldüğünü, Hama, Halep, Humus, Şam'ın yerle bir edildiğini, tarihin yok olduğunu, bir milletin on yıllar boyunca ayağa kalkmayacak şekilde tarumar edildiği anlatan Kurtulmuş, "Bir an evvel Suriye'de önce Esed rejiminin bu barbarlığının durdurulması lazım. Bir an evvel Suriye'de başlatılmış olan barış sürecinin hızlandırılması ve empoze edilmiş bir barış değil, Suriye'de bu kadar acı çeken halkın bütün kesimlerinin kabul edebileceği adil bir barışın, kalıcı bir barışın sağlanması şarttır. Ümit ederim ki ABD'nin bu operasyonu barışın sağlanmasına da katkı sağlar. Esed rejiminin artık bu barbarca adımları atmasının önüne geçer ve barış sürecinin teşvik edilmesini sağlar" değerlendirmesini yaptı.

IŞIK: DESTEKLİYORUZ

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD'nin füze saldırısını desteklediklerini ifade etti.

Işık, şöyle konuştu: "Sayın Trump'ın özellikle sözünde durmuş olması ve operasyonu yapmış olmasını önemli buluyoruz, anlamlı buluyoruz ve destekliyoruz. Bütün uluslararası camiayı da bu konuda dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz."

ÇELİK: CİDDİ BİR MESAJ

AB Bakanı Ömer Çelik, ABD’nin füze saldırısının Esad rejimine yönelik ciddi mesaj olduğunu söyledi.

Çelik, şöyle konuştu:

Esed rejimi dünyanın gözü önünde bir katliam gerçekleştiriyor ama Suriye'de vekalet savaşı çerçevesinde kimse birbirine müdahale etmiyor. Dolayısıyla bugün ortaya konulan en azından bu kararlılık, bu askeri kararlılık ciddi bir mesajdır ve bu askeri kararlılıktan dolayı diğer ülkelerin bu askeri harekatı suçlamak gibi bir yaklaşımları kabul edilemez. Çünkü bu askeri harekatın, bu kararlılığın sebebi Esed rejiminin ortaya koyduğu katliamdır. Bütün bu ortaya çıkan tablonun neticesi Esed'in ortaya koyduğu eylemler yüzündendir."

ÖZLÜ: GEÇ KALINMIŞ BİR OPERASYON

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise "Dün gece sabaha karşı Amerika tarafından Suriye'ye karşı yapılan operasyonu olumlu karşılıyoruz. Geç kalınmış bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Keşke bu operasyon, bu müdahale yıllar önce olabilseydi'' dedi.

AKDAĞ: ABD'NİN BU HAREKATINI DESTEKLİYORUZ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, şunları kaydetti:

"Suriye'de Esed rejiminin yaptığı gerçekten bir insanlık suçu, savaş suçu, vahşet, büyük bir zulüm. Biz hekim olduğumuz için bu kimyasal saldırı sonrasında ilgili gazdan etkilenen insanların, çocukların nasıl acılar çektiğini çok iyi biliyoruz. Bu dayanılası bir şey değildir. Dolayısıyla ABD'nin bu harekatını biz destekliyoruz. Dışişleri Bakınımız gerekli açıklamayı yaptı. Yerinde bir karar ancak bununla kalmamalı. Bütün dünya, Birleşmiş Milletler bu meselede tavır alarak bu zalimliğin tekrarlanmasına fırsat vermemek gerekiyor. Bir karşılık verilmiş oldu Esed rejimine. Bana göre bu yetmez, bu zulmün durdurulması için bütün dünya, güçlü ülkeler ellerinden geleni yapmak zorundadır. Biz de Türkiye olarak destekliyoruz."