Hükümetten HDP binalarındaki patlamalarla ilgili açıklama

Adana ve Mersin'de HDP binalarında meydana gelen patlamalarla ilgili, hükümetten ilk tepkiler gelmeye başladı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek saldırıları kınadı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 18.05.2015 - 13:04

patlama-hdp-aa-18-05-15.jpg

AK Parti Adana Milletvekili ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Adana HDP Seyhan İlçe Binası ve Mersin HDP binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. Yaralılara acil şifa diliyorum" dedi.

Bir siyasi partiye yapılan saldırının, tüm partilere ve demokrasiye yapılmış olduğunu belirten Çelik, "Bu saldırı HDP'ye, tüm siyasi partilere ve seçim sürecine yapılmıştır. Lânetliyoruz bu saldırıyı. HDP teşkilatına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

''ÖZEL BİR BİRİM KURULDU''

Saldırıyla ilgili Adana valisi, emniyet müdürü, jandarma komutanı ve MİT bölge başkanı ile değerlendirme toplantısı yaptığını belirten Bakan Çelik, saldırıyı aydınlatmak için özel bir birim kurulduğunu ve olayı açığa çıkarmak için ellerinden geleni yapacaklarını yazdı.

Saldırının eş zamanlı olmasının dikkat çekici olduğunu belirten Çelik, ''Elimizde birtakım bilgiler var ama şu anda detay vermemiz doğru değil. Adana'da 3 yaralı var, sağlık durumlarını ciddi bir şekilde takip ediyoruz'' dedi.

Kültür Bakanı, bazı siyasetçilerin son derece sorumsuz açıklamalar yaptığını ve ellerinde belge olmadan birilerini hedef gösteren açıklamalara girmenin doğru olmadığını söyledi.

Çelik, sözlerine şöyle devam etti: ''Kamuoyunu da yanıltır, yarın da mahcup olurlar. Kuşkusuz ki Adana'da herhangi bir siyasi partiye yapılmış olan bu saldırıyı Türkiye'deki seçim sürecine yapılan bir saldırı olarak kabul ediyoruz. Bütün siyasi partilere ve demokrasimize yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz.''

YALÇIN AKDOĞAN: PROVOKASYON

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Adana ve Mersin'deki HDP bürolarına yapılan saldırıyı kınıyor, HDP'ye ve yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Seçim sürecine şiddet karıştırmaya çalışan provokatörlerin oyunu tutmamıştır, tutmayacaktır" dedi.

BAKANLARDAN HDP'NİN SEÇİM BÜROSUNA "GEÇMİŞ OLSUN" ZİYARETİ

Bu arada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'da HDP Yenişehir Seçim Bürosu'na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Bakanlar Işık ve Yılmaz, Adana ve Mersin'de HDP binalarında meydana gelen patlama nedeniyle partililere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yılmaz, HDP'lilerle sohbetinde "Barış içinde, huzur içinde güzel bir seçim olsun inşallah. Memleketimiz, insanımız için hayırlısı olsun" ifadelerini kullandı.

MEHMET ŞİMŞEK: KINIYORUM

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de ''Bunlar seçimi sabote etmeye yönelik provokatif eylemler. Kınıyorum. HDP'li kardeşlerimizi vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya davet ediyorum. Güvenlik güçlerimiz bir şekilde bunun faillerini bulur gereğini yapar'' değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...