Hükümetten maaş ve tatil müjdesi

Memur emeklisi, dul ve yetim aylıkları ile işsizlik maaşı bayramdan önce ödenecek. Ayrıca bayram tatili 9 gün olacak.

22.08.2011 - 20:03

Hükümetten maaş ve tatil müjdesi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Arınç’ın gündeminde, memurların beklediği emekli maaşları, bayram tatili ile Türkiye ve dünyanın yakından ilgilendiği konular vardı.

Bayram nedeniyle 1.5 günlük idari izin müjdesi veren Arınç, emekli maaşlarının da bayram öncesi ödeneceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kamu çalışanlarının 29 Ağustos Pazartesi günü yarım gün ve 2 Eylül Cuma günü tam gün idari izinli sayılacağını açıkladı.

Bülent Arınç, memur emekli, dul ve yetim aylıklarının 23-26 Ağustos günlerinde ödeneceğini, 1-2 Eylül tarihine denk gelen ödemelerin öne alındığını söylerken, yaşlılık aylığının 26-28 Ağustos günleri arasında, işsizlik ödeneğinin de bayramdan önce ödeneceğini ifade etti.

Arınç, bayram süresince, 27 Ağustos Cumartesi ile 4 Eylül Pazar günü dahil, otoyol ve köprü geçişlerinin ücretsiz olmasını öngören Bakanlar Kurulu kararının da hazırlandığını kaydetti.

TERÖRLE MÜCADELE
— Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Libya’daki Ulusal Geçiş Konseyi’ni desteklediklerini ve konseyin başkanı Mustafa Abdülcelil’in başarılı olmasını arzuladıklarını söyledi. Arınç, geçiş sürecinin sağlıklı olması için Kaddafi’nin teslim olması gerektiğini de söyledi.

— Terörle mücadele kapsamında Kandil’e yönelik yapılan operasyonların başarılı olduğunu söyleyen Arınç, rakamsal ifadelerden kaçınacağını ifade etti. Arınç, PKK’nın verdiği zayiatın boyutuyla ilgili Bakan tarafından bir değerlendirme yapıldığını ancak bununla ilgili açıklama yapmayacağını kaydetti.

— Arınç, 17 Ekim’de süresi dolacak olan sınır ötesi operasyon yetkisiyle ilgili şahsi fikrinin, sürenin 1 yı uzatılmasından yana olduğunu ifade etti.

— Arınç, Çukurca’da şehit olan ancak cesedine ulaşılamayan uzman çavuş Erhan Ar’la da ilgili konuştu. Dün bir ceset bulunduğunu ve bunun yüzde 90 şehit Ar’a ait olduğunu belirten Arınç, ancak yanılmak istemedikleri için Adli Tıp’ın raporunu beklendiklerini söyledi.
''Sınır ötesine yapılan hava operasyonuna tepkiler de vardı. BDP'liler Irak sınırına yürüyeceklerini açıkladılar. Bugün de Adalet Bakanlığı'ndan, İmralı ile görüşme talebi ile ilgili bir girişimde bulundular. Adalet Bakanı, bu konuyla ilgili olarak toplantıda bir bilgi verdi mi?''

''Bunlar rutin taleplerdir. Adalet Bakanlığımız değerlendirecek, kendilerine bir bilgi ulaştıracaktır. Bakanlar Kurulu'nun gündeminde böyle bir konu yoktu.

Operasyonla ilgili olarak gösteri yapanlar veya operasyonları eleştirenler, doğru bulmayanlar var. Bunları biliyoruz. Ama unutmayın, Türkiye en son 13 askerini şehit verdi ve bunlar devam ediyor. Siirt'te olanları biliyorsunuz, Çukurca'da olanları biliyorsunuz. Böyle bir terör olayına karşı hükümetimizin güvenliği sağlamak açısından yapacağı her operasyon meşrudur, doğrudur ve yerindedir. Bunları yanlış bulanlar, dünyadan yapılan açıklamalara da lütfen baksınlar. AB'den de ABD'den de, diğer ülkelerden de bu konuda Türkiye'ye tam destek mesajları gelmiştir. Her ülke meşru savunma içerisinde güvenliğini ne pahasına olursa olsun sağlamak zorundadır. Terörist eylemleri hiç kimse meşru, makul ve haklı bulamaz. Dolayısıyla sokağa sivil kıyafetlerle çıkmış iki tane uzman çavuşun arkasından vurulmuş olması ve evlerinin önünde şehit edilmeleri herhalde vicdanları yaralayan bir olaydır. Umarım ki bu gösterileri yapanların da vicdanları varsa bu konuda teröre karşı alınacak tedbirlere destek olmaları icap eder.

Kandil kaynaklı Türkiye'ye giriş çıkışlar, silahlı güçler ve vahşiyane birtakım projelerle şehitlerimizin sayısı artıyorsa ve zırhlı araçların içerisinde bile askerlerimiz bir şekilde, 3 kilometrelik kablolarla havaya uçurulacak noktaya gelmişse biz bu yerin merkezine her türlü operasyonu yaparız, her türlü tedbiri alırız ve terörü kımıldayamayacak hale getirmek için her çareye başvururuz. Onlara düşecek iş, terörün önlenmesi için hem akıllarıyla hem vicdanlarıyla hükümete, hem güvenlik güçlerine yardımcı olmaktır. Yoksa sayıları birkaç yüzü bulan bu insanların yapacakları hiçbir gösteriye 74 milyon onay vermez ve onları haklı bulmaz. Bunların içerisine siyasetçiler de, kadınlar da, erkekler de dahildir. Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz diye seslerini yükseltenler önce bu terörde canlarını veren şehitlerimizin hatıralarına da sahip çıksınlar..."

''Terörle mücadelede yeni modeller, yeni çözüm önerileri başlıklar konuşuluyor. Buna ilişkin ayrıntılar netleşti mi?''

''Terörle mücadele konusu geçmişten bu yana devam ediyor. Bu yeni bir olay değil. Bu terörle mücadelenin vardığı noktada yeni bazı gelişmelere ihtiyaç duyulmuşsa, istihbaratın beraberliği gibi, daha etkin daha kalıcı terörle mücadele yöntemleri gibi, askerin kendi görevleri ile ilgili, polisin kendi görevleri ile ilgili sınır birliklerinin yeniden ihdas edilmesi gibi bütün bunlar kamuoyunun malumudur. Bu konuda yetkililer tarafından sırasıyla açıklanmıştır. Şu anda çok yeni bir durum yok. Bütün amacımız, alacağımız tüm tedbirlerle terörle daha etkin mücadele etmek ve bunu başarıyla sonuçlandırmaktır.

Son yapılan operasyonlar özellikle Kandil'e yöneliktir. Yani terör örgünün sığınaklarına, terör örgütünün köprülerine, terör örgütünün kontrol noktalarına yönelik başarılı operasyonlardır. Bunların sonuçları da zaman zaman Genelkurmay Başkanlığımız, ama daha çok da İçişleri Bakanımız tarafından yapılıyor ve bundan sonra da yapılacaktır. Bütün detayları, bütün ayrıntıları tek tek burada görüşme imkanımız yok. Terörün verdiği zararın bir an önce kesin ve netice alacak biçimde önlenmesi için hükümetimiz bütün imkanlarını kullanmaktadır.''

''Operasyonlarla ilgili bilançonun görüşüldüğünden bahsettiniz. Nasıl bir değerlendirme yapıldı?''''Rakamsal olarak bir şey söylemem ancak son operasyonların amacına uygun olarak başarıyla sonuçlandığını ve verimli sonuçlar alındığını söyleyebilirim. İçişleri Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız ve Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir Atalay tarafından konuyla ilgili kapsamlı bilgiler verildi. Operasyonlar yapılırken ne amaçlandıysa bu amaçlara uygun sonuçlar alındığını söyleyebilirim."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...