NTV

Hükümetten referandum açıklaması

Türkiye

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunda resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51,35 oranında 'Evet' oyu kullanıldı. Seçim sonuçlarının ardından AK Parti cephesinden sonuçlara ilişkin açıklamalar gelmeye başladı.

İlişkili Haberler

Referandumdan resmi olmayan rakamlara göre 'Evet' çıktı. Türkiye genelinde ve yurtdışında yaklaşık 50 milyon seçmen sandık başına gitti. Referanduma katılım oranı yüzde 85 civarında oldu. 

Eldeki verilere göre sandıktan yüzde 51,35 oranında değişikliğe onay çıktı. Sandıktan evet sonucunun çıkmasının ardından AK Parti cephesinden referanduma ilişkin açıklamalar geldi. 

KAYNAK: DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA ARTIŞ OLDU

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Anadolu Ajansı (AA) iş birliğiyle kurulan "Referandum 2017 Basın Merkezi"nde halk oylaması sonuçlarını değerlendirdi.

Kaynak, seçimlere katılım oranının yüksek olduğunu ifade ederek, "Türkiye hem demokrasiden vazgeçmediğini hem de çok güçlü bir hükümet sisteminden ve çok güçlü bir yasama organından yana tavır koyduğunu gösterdi... Doğu ve Güneydoğu'da anlamlı bir şekilde arttığını görüyoruz" dedi. 

KURTULMUŞ: ŞİMDİ DAHA GÜÇLÜYÜZ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, halk oylamasında anayasa değişikliğine "evet" diyenlere teşekkür etti.

"Şimdi daha güçlüyüz. Teşekkürler Türkiye" başlıklı mesajında Kurtulmuş, "Aziz milletimiz feraset ve basiretini bir kez daha göstermiştir. Devletimiz de milletimiz de şimdi daha güçlüdür. Şimdi daha gür bir sesle 'Dünya beşten büyüktür' diyeceğiz." ifadelerini paylaştı.

ARSLAN: HALKIMIZA MÜTEŞEKKİRİZ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Ahmet Arslan, halk oylamasına ilişkin "Ülkemizin kutlu yürüyüşünün, geleceğe sağlam ve sağlıklı yürüyüşünün yolunu açan halkımıza müteşekkiriz." dedi.

Bakan Arslan, halk oylamasına ilişkin resmi olmayan sonuçlarının açıklanmasının ardından AK Parti Kars İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, sandıklarda görev yapanlar ile tüm teşkilatı mensuplarına teşekkür etti.

ÖZHASEKİ: BUNDAN SONRA GÜZEL ŞEYLER OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, halk oylaması sonuçlarına ilişkin, "Ülkemizin önü açık, bundan sonra güzel şeyler olacak, ülkemizde istikrarlı hükümetler gelecek, büyüme olacak, ekonomi gelişecek, bundan hepimiz istifade edeceğiz inşallah" dedi. 

ÇELİK: MİLLETİMİZ KAZANMIŞTIR

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Yarın sabahtan itibaren yeni bir Türkiye'ye uyanacağız, önü açık, geleceği parlak, bundan sonrası daha güçlü bir Türkiye'ye uyanacağız" dedi.

Halk oylaması sonuçlarının Türkiye'ye hayırlı olmasını temenni eden Çelik, "Bugün gördüğünüz gibi Türk bayrağıyla kutlama yapıyoruz çünkü bugün kaybeden vatandaşımız yoktur. Sandıkta hangi tercihte bulunursa bulunsun bugün milletimiz kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır" diye konuştu.

AVCI: 80 MİLYON BİRİZ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, kampanya sürecinde sergilenen demokratik olgunluğun bu zafer kutlanırken de gösterileceğine inandığını dile getirerek, "Cumhurbaşkanımızın da Başbakanımızın da özellikle söylediği gibi, tartışmalar artık geride kalmıştır. 80 milyon biriz, beraberiz. 'Evet' diyeniyle 'Hayır' diyeniyle biz Türkiye'yiz. İnşallah bu tarihi kararla tüm Türkiye'ye hizmet etmenin önü açılmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER