Hükümetten yüksek yargıya 'kuşatma' yanıtı

Hükümet, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın 'Siyaset yargıyı kuşatamayacak sözlerine sert yanıt verdi.

03.04.2012 - 11:46

Hükümetten yüksek yargıya 'kuşatma' yanıtı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Haşim Kılıç'ın 'siyaset yargıyı kuşatamayacak' sözlerine yanıt verdi.

"Kimsenin kimseyi kuşattığı yok" sözleriyle Kılıç'a seslenen Bozdağ, " Herkes kendini işini yaparsa sorun çıkmaz" diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, Kılıç'ın sözlerini şöyle değerlendirdi: "Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, geçmişten ders çıkartarak sorumluluk taşıdığı mevkinin de gereği olarak önemli bir uyarıda bulunmuştur. Geç olsa da olumlu bir konuşma olduğunu belirtmek istiyorum.''

Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısından çıkışta gazetecilerin sorusunu yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Anayasa Mahkemesinin açıklamaları vardı; 'siyasetin yargıya karışmasını istemeyiz' şeklinde, nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Bahçeli, ''Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, geçmişten ders çıkartarak sorumluluk taşıdığı mevkinin de gereği olarak önemli bir uyarıda bulunmuştur'' yanıtını verdi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, ''Bu uyarıya önce kendisi sonra beraber olduğu yargı unsurları eğer katılırlarsa Türkiye'de yargının siyasallaştırılması ve yargının belli amaçlarla kullanılmasının önüne geçilmiş olur. Geç olsa da olumlu bir konuşma olduğunu belirtmek istiyorum. İnşallah bu konuşmasına sadık kalır'' diye konuştu.

Uluslararası Yargı Reformu Sempozyumu'nun açılışında konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Türk yargı dünyasında büyük sorunlar yaşandığını vurgulamış ve siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceklerini söylemişti.

Kılıç, son dönemde yargının en çok eleştiri aldığı başlıklardan birine değinmiş ve "Dün yargının siyaseti kuşatma gayretlerine karşı çıktığımız gibi bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz" sözleriyle önemli bir çıkış yapmıştı.

'BİR ERKİN DİĞERİNİ KUŞATMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYİZ'
Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Meclis'te gazetecilerin Kılıç'ın sözlerini hatırlatması üzerine, şunları kaydetti:

''Ülkemiz malum kuvvetler ayrılığı üzerine kurulu bir sisteme dayalıdır. Bunun yasama, yürütme, yargı organı vardır. Bu erklerin hiçbirisinin bir diğerini kuşatma yetkisi söz konusu değildir.

Biz bildiğiniz gibi bir erkin, özellikle kendisini kuşattığı dönemi yaşamış bir partiyiz. Bunu gördük, bunu tecrübe etmiş, görmüş siyasi parti olarak da ülkemizde hiçbir erkin bir diğerini kuşatmasına biz de asla müsaade etmeyiz. Mücadelemiz de bu istikamette yürümüştür. Zaten demokratik parlamenter sistemin de esası budur.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...