'Humus'ta yaşananlar bir insanlık faciası'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,''Humus'ta, yaşananlar bir insanlık faciasıdır. Artık uluslararası toplumun bu konuda sesinin daha gür çıkması ve bu katliama 'Dur' demesinin vakti gelmiştir'' diye konuştu.

03.03.2012 - 15:17

'Humus'ta yaşananlar bir insanlık faciası'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi.

Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu,

Ortadoğu'daki gelişmeleri de ele aldıklarını dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Humus'ta, Bab Amro'da yaşananlar bir insanlık faciasıdır. Hiçbir devlet, hiçbir otorite hiçbir gerekçeyle kendi vatandaşlarına yönelik böylesine bir toplu saldırıyı, toplu katliamı haklı gösteremez. Artık uluslararası toplumun bu konuda sesinin daha gür çıkması ve bu katliama 'Dur' demesinin vakti gelmiştir.''

Davutoğlu, Türkiye'nin yürüttüğü aktif diplomasi ve İstanbul'da tertip edilecek Suriye'nin Dostları toplantısı öncesinde rejimin böylesine pervasızca saldırılara ve katliamlara yönelmiş olması ve bunu cesaretlendiren gelişmeler olmasını büyük talihsizlik ve hata olarak gördüklerini ifade ederek, ''İstanbul Konferansına giden süreçte bir taraftan insani yardım koridorlarının açılması ve süratle insani yardımların başta Humus olmak üzere bütün Suriye şehirlerine ulaşması konusunda Suriye üzerinde her türlü baskının yapılmasının sağlanması gerekir'' dedi.

Bakan Davutoğlu, İtalyan mevkidaşı ile özellikle Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerden dini toplulukların ve azınlıkların olumsuz etkilenmemesi için atılacak adımları konuştuklarını belirterek, iki ülkenin bu konuda benzer perspektiften gelişmelere baktığını söyledi.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Davutoğlu, İtalya ve Hindistan arasındaki sorun konusunda, iki Hintli balıkçının hayatını kaybetmesi ve buna uluslararası sularda yapılan bir müdahalenin söz konusu olduğunu belirterek, iki tarafın karşılıklı olarak ellerindeki verileri paylaşmaları halinde sorunun aşılabileceği kanaatini edindiğini kaydetti.

Bakan Davutoğlu, ''Suriye Ulusal Konseyi artık silahlandırmadan bahsediyor. Siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz'' şeklindeki soruya verdiği yanıtta, son günlerde yaşananların artık düzenli bir ordunun kendi halkına karşı yürüttüğü katliam kampanyasına dönüştüğünü, bunun tansiyonu ve dozunun gittikçe arttığını kaydetti.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Maalesef uluslararası toplumdaki mutabakat eksikliği de rejime bu yöntemi sürdürme cesareti vermektedir. Suriye yönetimi her gün bir insanlık suçu işlemektedir. Şimdi bizim uluslararası toplum olarak, bir bütün halinde, uluslararası değerleri birlikte savunmamız gerekir. Özellikle de böyle bir vahşet sürerken insani yardımın yollarının kesilmiş olması, BM temsilcilerinin Suriye'ye kabul edilmiyor olması ayrı bir suçtur. Dün Suriye Ulusal Konseyi temsilcileriyle bütün bunları detaylı olarak ele aldık. Herkesin üzerine düşen görevler var. Suriye Ulusal Konseyi, İstanbul'daki Suriye'nin Dostları toplantısına giderken, kendi yapılanmasını çok daha güçlü hale getirmek durumundadır. Uluslararası topluma düşen görev de bu vahşetin sürdürülemeyeceği konusunda en kararlı mesajı Suriye yönetimine iletmesidir. Bu kararlı mesajın hangi yöntemlerle iletileceği konusu ise bahsettiğiniz hususlar dahil olmak üzere Suriye yönetimince bilinmeli ve bu vahşet durdurulmalıdır.''

Ahmet Davutoğlu, ''Suriye yönetiminin geçiş sürecine dahil edilip edilemeyeceği''ne ilişkin bir soru üzerine, geçen sene Türkiye'nin barışçıl geçiş için Suriye yönetimiyle temaslarını yoğun olarak sürdürdüğünü anımsattı.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Her türlü muhalefeti 'terörist', her türlü toplantıyı 'ihanet' olarak görürseniz, yapacağınız reformların anlamı kalmamış olur. Suriye yönetimi hep istedi ki 'kendi denetiminde kozmetik bazı reformlar yapılsın ama sistem aynı işlemeye devam etsin'. Son yapılan referandum da böyle bir referandum niteliği taşıdığı için Suriye halkı bunu kabul etmedi. Şimdi ise bu kadar çok katliam yapıldıktan sonra bir diyalog şansını tümüyle kapatıyor Suriye yönetimi. Ama bir geçiş süreci ön görecek şekilde Yemen modeli gibi modeller her zaman tartışılabilir. Biz Suriye devleti iflas etmeden, devlet yapısı çözülmeden devletin halkla barışmasını istiyoruz. Artık vakit geçirilmeden Arap Ligi planı uygulamaya konmalı. Arap Ligi planı, bir barışçıl geçişin ana unsurlarını ortaya koyuyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...