'Hürriyet Kardak'ta savaş çıkartacaktı'

Kardak harekatı ile ilgili Ertuğrul Özkök’ün yazdığı yazının ardından dün Fatih Altaylı köşesinde Kardak krizini Hürriyet gazetesinin tırmandırdığını ve az daha savaşa neden olacaklarını yazdı.

Haberler 19.07.2010 - 12:40

'Hürriyet Kardak'ta savaş çıkartacaktı'

Her şey Poyrazköy davasında yargılanan Albay Ali Türkşen’in “Çıkarmada kullandığımız botun benzinini kendi kredi kartımızla aldık” ifadesi ile başladı.

Bu ifadenin ardından Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, “Ceplerinde Tadelle zodyaklara bindiler” başlığıyla o gece yaşanan olayları kaleme aldı.

Ancak bu yazının ardından Habertürk gazetesi Genelyayın Yönetmeni Fatih Altaylı “Bıktım bu Kardak’tan” yazısında olayın Hürriyet gazetesi tarafından büyütülerek savaş boyutuna sokulduğunu iddia etti.

Altaylı yazısındaHürriyet gazetesinde sabah yazı işleri toplantısında geçen bir sahneyi anlatarak şunları yazdı: “Masa kalabalık. Başta Özkök oturuyor. Yanında Fikret Ercan, Tufan Türenç. Tam kadro herkes orada. Tabii o zamanki adıyla Hürriyet Haber Ajansı GenelMüdürü Uğur Cebeci de.

Uğur gündemi anlatırken bir Yunan televizyonunun Kardak kayalıkları denilen ve ’ye ait olduğu iddia edilen bir yere Yunan bayrağı diktiğini anlattı.

Bunun üzerine yazı işlerinde Uğur Cebeci’ye takılmaya başladık. “Bak Yunan gazetecilere. Adamlar ülkelerine toprak katıyor. Sen boş otur. Bir yere bayrak diktiğin mi var” gibi takılmalar.

Tabii Kardak’a Yunan bayrağı çekildiği haberini gazetede kullandık.

Ertesi gün yine aynı toplantı odası.

Uğur Cebeci odaya büyük bir çalımla girdi ve toplantı masasına bir grup fotoğraf fırlattı. 'Alın işte size gazetecilik' diye.

Bizim takılmalarımız üzerine Uğur, yememiş içmemiş İzmir Bürosu’ndan Cesur Sert’i bir helikoptere koymuş ve Kardak kayalıklarına yollamış. Cesur da inmiş, Yunan bayrağını indirmiş, yerine Türk bayrağını dikmiş.”

Daha sonra bu fotoğrafın gazetenin ilk sayfasında manşete çekildiğini gören Altaylı, dönemin Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özkök’e, bu manşetin savaş çıkarabileceği uyarısını yaptığı, Özkök’ün ise, “Hürriyet’in geçmişte de benzer haberler yaptığını, Hürriyet’in misyonunda böyle haberler olduğunu, Kıbrıs davasına da böyle sahip çıkıldığını anlattığını” açıkladı.

Özkök ise yaşanan olaylarla ilgili köşesinde şunları belirtmişti; “30 Ocak 1996 gecesi İstanbul'da bir yerde yemekteydim. Cep telefonum çaldı. Arayan, Hürriyet'in o günkü Ege Bölgesi Temsilcisi Nedim Demirağ'dı.

‘Ertuğrul Bey, şu an Gümüşlük'teyiz. Türk SAT komandoları birazdan Kardak'a çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Şimdi size komutanı veriyorum’ dedi.

Komutan Yarbay İz Metin'di.

‘Merhaba Ertuğrul Bey’ dedi. Daha çok ben konuştum.

‘Bütün millet arkanızda. Sizinle gurur duyuyoruz. Askerimize güveniyoruz. Hayırlı olsun’ dedim.

‘Çıkarmadan sonra sizi ararım’ dedi ve telefonu kapattık.”

Altaylı ise sürecin böyle işlemediğini belirtip Özkök’ün yazdıklarını yalanladı.

Sayfa Yükleniyor...