NTV

Hurşit Tolon'a tahliye

Türkiye

Zirve Yayınevi Davası'nda tutuklu bulunan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında tahliye kararı verildi. Cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Tolon, "Allah korkusu olan vicdanlı yargı mensupları sayesinde huzurlarınızda bulunuyorum" dedi.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında üç kişinin öldürüldüğü Zirve katliamı davasında tahliye kararı verildi.

Tolon, işlemlerin tamamlanmasının ardından saat 21.15 sıralarında Silivri Cezaevi'nden tahliye edildi.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Tolon, şunları söyledi:

"Şu anda sizinle beraber 3 yıl sonra özgürlüğü teneffüs ediyorum. Söylenecek çok şey var ama öncelikle zihinlerinde ve gönüllerinde böyle büyük bir kumpasın, tertibin mağduru olmuş olan TSK'nın yüzlerce yurtsever evladı, aydınlar, yazarlar, düşünürler, akademisyenler yakında adaletsizlik müzesi olacak bu yerde haksızlıklara uğradı.

Bu haksızlıkları milletimiz 'hayır' dedi. Türkiye'nin her tarafından gelip bizi desteklediler. Bize o gücü ve kuvveti veren yüce milletimizin vefakar insanlarına teşekkürü borç bilirim.

Pek çok olumsuzluğa rağmen bu ülkede halen vicdanlı ve allah korkusu olan bağımsız yargılamayı şiar edinmiş olan yargı mensupları var, ben onların sayesinde şimdi huzurlarınızda bulunuyorum. Onlara da gecikmiş olan hüriyetim için teşekkür ediyorum."

Ergenekon Davası'nda hapis cezası alan ve uzun tutukluluk nedeniyle bu davadan tahliyesine karar verilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin görülen davada da tutuklu olduğu için cezaevinden çıkamamıştı.

Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer, Ergenekon davasında tahliye kararı verilmesinin ardından, Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin davada da tahliye kararı verilmesi için Malatya Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu.