Hüseyin Avni Mutlu tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tutuklandı.

Haberler - NTV Haber - DHA 04.08.2016 - 10:31 | Son Güncelleme : 05.08.2016 - 05:01

Hüseyin Avni Mutlu tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınan İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da aralarında bulunduğu 11 şüpheli çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında 6 merkez valisi, bir vali yardımcısı ve 3 kaymakamında aralarında bulunduğu 11 şüpheli Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na dün sabah saatlerinde getirildi.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı tarafından ifadesi alınan aralarında Vali Mutlu'nun da bulunduğu 11 şüpheli tutuklama talebiyle Nöbetçi 3. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Hakimlik, aralarında Vali Mutlu'nun da bulunduğu 11 şüphelinin "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ayrı ayrı tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklanan Mutlu ve diğer şüpheliler saat 04.00 sıralarında iki çevik kuvvet otobüsüyle Silivri Cezaevi'nde getirildi.

OTOBÜSÜ YUMRUKLADILAR

Savcılığa sevkleri öncesinde sağlık kontrolü için Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ne götürülen Hüseyin Avni Mutlu ve diğer şüpheliler, çevredeki vatandaşların tepkileriyle karşılaştı.

Bazı vatandaşlar Çevik Kuvvet otobüsünü yumruklarken, bazıları "Vatan hainleri, bunları asacaksınız" diye bağırdı. Şüpheliler daha sonra adliyeye götürüldü.

Hüseyin Avni Mutlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan 246 mülki amir arasında yer alıyor.

Mutlu, 2010-2014 yılları arasında İstanbul Valiliği yaptı, 15 Eylül 2014'te merkez valiliğine alındı. Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı protestolarında da İstanbul Valiliği görevini yürütüyordu.

Sayfa Yükleniyor...