CHP'nin Seviye Belirleme Sınavı konusunda görevini kötüye kullandığı ve yetkisini suistimal ettiği gerekçesiyle eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında verdiği Meclis Soruşturma Önergesi kabul edilmedi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'in başkanlık ettiği oturumda, önergenin oylaması gizli yapıldı.

Oylamaya, 326 milletvekili katıldı. 30 kabul, 285 red oyu kullanılırken, 9 oy çekimser, 2 oy da geçersiz çıktı.

TBMM Genel Kurulu'nda önerge üzerinde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde ''İhalelerde usulsüzlüklerin, okullarda şiddetin, çeteleşmenin en çok olduğu, en büyük sorunların yaşandığını'' ileri sürdü.

''8 yıllık AK Parti döneminde milli eğitimin yazboz tahtasına çevrildiğini'' savunan Sevigen, ''Türk eğitim sistemine öylesine zarar verdi ki bu konuda hiç kimse eline su dökemez. Yapmaktan çok yıktı, bozdu, rakamlarla oynadı'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Hüseyin Çelik'in açıklamalarından örnekler veren Sevigen, iki bakan arasında görüş farklılıkları bulunduğunu söyledi.

"ÇAMUR AT İZİ KALSIN"
Hüseyin Çelik de yaptığı konuşmada, ''soruşturma önergesinin veriliş amacının belli olduğunu'' söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun, kendisinin bakanlığı döneminde yapılan sınav sisteminin dayandığı temel paradigmalar ve SBS'de getirilen esaslarla ilgili en ufak bir değişiklik yapmadığını belirten Çelik, bakanlığı döneminde 44 bin 148 öğrenci ve 3 bin 158 öğretmenle yapılan anket sonucunda, öğrencilerin yüzde 86'sının, öğretmenlerin de yüzde 88'sinin ''sınavların 3 yıl ayrı ayrı yapılmasını istediği'' sonucunun ortaya çıktığını bildirdi.

Çelik, ''Birisine yolsuzluktan dem vurursanız, bunu ispat etmekle mükellefsiniz, aksi takdirde müfteri, yani iftiracı olursunuz. Bizi yolsuzlukla itham edenler, bizimle ilgili kaç dosyayı savcılığa verdiniz? Eğer bildiğiniz bir yolsuzluk varsa, bunu ispat etmiyorsanız, bunu mahkemelere teslim etmiyorsanız bu suça ortaksınız demektir. Çamur at, tutmazsa duvarda izi kalır mantığını, halk yüzde 58'lik oy oranı ile size iade etmiştir. Bu siyaset sistemi iflas etmiştir'' diye konuştu.