İstanbul'a getirilen kaptan pilot Hasan Tahsin Arısan, ikinci pilot Olcay Özgür ve Murat Sezer ile kabin görevlisi Ulvi Murat Eskin'in cenazeleri, Bahçelievler'deki Medical Park Hastanesi morgundan alınarak cenaze arabalarıyla THY Genel Müdürlüğü'ne getirildi.

İlişkili Haberler


Tören, mürettebatın cenazelerinin katafalka konulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ölen mürettebatın bazı yakınları ve arkadaşları, tabutların başında saygı duruşunda bulundu.

Hayatlarını kaybeden mürettebatın yakınları, THY görevlileri, pilotlar ve hostesler bahçeye girişlerinde hostes ve yer görevlileri tarafından kırmızı karanfillerle karşılandı.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kazada hayatını kaybeden mürettebatın özgeçmişleri okundu.

SOLUK: ŞÜKREDİLECEK MUCİZE
Törende konuşan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Habip Soluk, geriye dönüp bakıldığında ''şükredilecek bir mucize yaşandığını'' belirterek, çalışanların hayatlarını kaybettiğini ancak 126 vatandaşın yaşamasını sağladıklarını ifade etti.

Soluk, ''Bu kahraman arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Ulaştırma camiasının başı sağ olsun. Allah kederli günleri bir daha göstermesin'' dedi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin ve THY Genel Müdürü Temel Kotil gözyaşlarına hakim olamadılar.
THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin ve THY Genel Müdürü Temel Kotil gözyaşlarına hakim olamadılar.

KARLITEKİN: BURUK BİR MUCİZE
THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin de yıllardır şehit cenazelerinde konuşma yapan insanları dinlediğini, bugün ise bu konuşmayı yapmak zorunda kaldığı için üzgün olduğunu kaydetti.

Zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan Karlıtekin, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Kaza anından bir süre sonra telefonum çaldı. Uçağın Amsterdam'a inmeden düştüğü söylendi. Arayan kişiye 'Emin misin' diye sordum. 'Maalesef başkanım, uçağın düştüğünü bana bir dostum haber verdi' dedi. O an arkadaşlarımı kriz masasına yönlendirdim. Sonra odama geçtim. Geçenlerde nehre düşen uçak aklıma geldi. Kimsenin burnu kanamamıştı.''

Uçağın ilk görüntülerinin gelmesinin ardından üzerine düşen ağırlığın biraz hafifler gibi olduğunu dile getiren Karlıtekin, ''Ümitlenmiştik. Şehit arkadaşlarımız işlerini ciddiyetle yapan ve gereken tedbiri alan insanlardır'' dedi.

Geriye dönüp bakıldığında yaşananların hakikaten bir mucize olduğunu anlatan Karlıtekin, ancak bunun ''buruk bir mucize'' olduğunu ifade etti.

"YÜREKLERE ATEŞ DÜŞÜRMEDİLER, ATEŞ OLDULAR"
Karlıtekin, "Arkadaşlarımız 126 insanın kurtuluşuna vesile oldular, 126 kişinin yakınlarının yüreğine ateş düşürmediler ama kendileri ateş oldular" diye konuştu.

Karlıtekin, görevlerini şerefli ve onurlu bir şekilde sürdüren çalışanların 126 kişinin yaşamasını sağladığını belirterek, onları dualarla yad edeceklerini söyledi.

Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı dileyen Karlıtekin, olayda hayatını kaybedenlerin sevenlerine Allah'tan ''dayanma gücü'' vermesi temennisinde bulundu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil de kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diledi.

Konuşmaların ardından bir din görevlisi tarafından dua okundu.

Daha sonra şehit mürettebatın Türk bayrağına sarılı tabutları, mesai arkadaşları ve yakınlarının attığı kırmızı karanfiller eşliğinde cenaze arabasına konuldu. Cenaze arabası geçerken pilotlar selam durdu.

Bu sırada törene katılan Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan'ın eşi Neriman Arısan, ikinci kaptan Olgay Özgür'ün eşi Ayşe Özgür ve Murat Sezer'in eşi Selda Sezer ile kabin görevlisi Ulvi Murat Eskin'in yakınları, gözyaşlarıyla bir süre cenaze arabasının arkasında yürüdü.

Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü'ndeki törenin ardından, cenazeler Ataköy 5'inci Kısım Camii'ne götürüldü.

Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan, İkinci Pilot Olgay Özgür ve kabin görevlisi Ulvi Murat Eskin için Ataköy 5. Kısım Camisi'nde düzenlenen askeri törene, aileleri ve yakınlarının yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, MHP milletvekilleri Mehmet Serdaroğlu, Ertuğrul Kumcuoğlu ve Cemalettin Uslu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Sinan Şanlı, 1. Ordu Komutanlığını temsilen Tümgeneral Bülent Dağsalı, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, THY personeli ve vatandaşlar katıldı.

Törende, şehit İkinci Pilot Olgay Özgür'ün eşi Ayşe Özgür'ün, bir süre eşinin tabutuna sarılarak ağladığı görüldü. Bazı şehit yakınlarını da, THY personeli ve askeri yetkililer sakinleştirmeye çalıştı.

Şehitler için öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. Bu arada Ayşe Özgür de cenaze namazında saf tuttu.

İkinci Pilot Murat Sezer'in cenazesi ise bir ambulansa konularak Bursa'nın Gemlik ilçesine götürüldü.

Gemlik Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından ambulansa konulan ikinci Pilot Murat Sezer'in cenazesi, araç konvoyu eşliğinde, babasının köyü olan ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki Katırlı köyüne getirildi.

Sezer, Katırlı Köy Mezarlığı'nda, 4 yıl önce kalp vefat eden babası Hüseyin Sezer'in mezarının yanına defnedildi. Bu sırada mezarlık yakınında bekleyen Sezer'in eşi Selda Sezer, oğlu Ulunay'a sarılarak ağladı.

Pilot Murat Sezer'i, yakınları, pilot arkadaşları ve askeri yetkililer son yolculuğuna uğurladı.