İBB'den kar alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM Meteoroloji Birimi'nin hava tahmin verilerine göre İstanbul, yarından itibaren yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına girecek. Hava sıcaklıklarının çarşamba gününden itibaren Türkiye genelinde hissedilir derecede (8-15 derece) azalacağı öngörülüyor. ​

İHA 28.12.2015 - 14:23 | Son Güncelleme : 29.12.2015 - 05:33

İBB'den kar alarmı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) bugünden itibaren ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm durumuna geçiyor.

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon, İtfaiye, Zabıta, Sağlık Ve Sosyal Hizmetler, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar, Destek Hizmetleri Daire Başkanlıkları, İETT, İSKİ, Atık Yönetimi, Trafik, Kırsal Hizmetler Destek, Veteriner Hizmetleri Müdürlükleri, Beyaz Masa, İSFALT, İGDAŞ, İSBAK, Şehir Hatları, Ulaşım A.Ş., İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 1'inci Bölge Müdürlüğü, BEDAŞ, AYEDAŞ sorumlu müdürleri AKOM yönetim masasında 24 saat esasına göre görev yapacak.

26 ACİL GİRİŞ-ÇIKIŞ NOKTASI OLUŞTURULDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele çalışmaları kapsamında bin 114 araç ve iş makinesi, 5 bin 450 personel ile 4 bin kilometre yol ağında olumsuzluklara karşı görev yapacak. Toplam 360 adet müdahale güzergahı belirlenirken tüm araçlar, araç takip sistemi ile anlık olarak AKOM'da takip edilecek. Ana ulaşım yollarının kritik yerlerinde 26 acil giriş-çıkış noktası oluşturuldu, ihtiyaç durumunda acil geçiş için kullanılacak.

SICAKLIKLAR 8-15 DERECE AZALACAK

İstanbul'da yarın öğle saatlerinden sonra beklenen kar yağışlarının aynı gün akşam saatlerinden itibaren kuvvetlenerek cumartesi günü sabah saatlerine kadar aralıklarla yoğun kar sağanakları şeklinde devam etmesi tahmin ediliyor. Kar yağışıyla birlikte rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yer yer tipi olayı da bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının çarşamba gününden itibaren Türkiye genelinde hissedilir derecede (8-15 derece) azalacağı öngörülüyor.

Açıklamada, beklenen kar yağışları ve soğuk hava nedeniyle başta ulaşımda aksamlar olmak üzere buzlanma, don ve sağlık sorunları gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatlarıyla köylerde oluşturulan Traktör Kar Kürüme Ekipleri muhtarların sorumluluğunda kendi yollarını açmak için görev yapacak. Toplam 52 kilometre uzunluğundaki metrobüs yolu 32 araç ile sürekli ulaşıma açık tutulacak. BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) ile ani hava soğumaları ve buzlanma durumları önceden tespit edilerek ilgili birimler uyarılacak.

240 BİN 605 TON TUZ VE BİN 290 TON SOLÜSYON HAZIR BEKLETİLİYOR

Kış şartlarıyla mücadele kapsamında depolarda 240 bin 605 ton tuz ve bin 290 ton solüsyon hazır bekletiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyelerine tuz ve solüsyon desteği sağlanırken talep durumunda takviye yapılacak.

Kritik kavşaklarda 52 kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek. İlçe Belediyelerinde 24 saat nöbetçi ve görev yapacak ekipler de hazır bekletilecek. İlçeler kendi imkanları yetersiz kaldığı durumlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından desteklenecek.

SOKAKTA YAŞAYAN KİMSESİZLERİ İBB MİSAFİR EDECEK

Öte yandan sokakta yaşayan kimsesiz vatandaşlar için de toplama merkezleri planlandı. Vatandaşlar zabıta, polis, ambulanslar ile toplanarak sağlık kontrollerinden geçirilerek misafir edilecek. İlçe Belediyeleri kendi bölgelerinde tespit ettikleri evsiz vatandaşları Büyükşehir Belediyesi’nin misafirhanelerine getirecek.

Sayfa Yükleniyor...