İBB’den Kılıçdaroğlu’na yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye  şirketlerinin mali tabloları ve bilançolarıyla ilgili iddialarını yalanladı.

Haberler 23.02.2009 - 17:52

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına “Tamamen kafa karıştırma ve şova yönelik bir tutumdur” yanıtı verildi.

''Belediye şirketlerinin mali tabloları ve bilançoları gizli değildir, herkese açıktır” denen açıklamada, “Sayın Kılıçdaroğlu da şirket bilançolarını özel yöntemlerle elde  etmemiştir. Geçen ayki Meclis gündemi dolayısıyla şirket bilançoları bütün Meclis  üyelerine dağıtılmıştır. Şirket bilançolarına kolaylıkla ulaşabilen  Kılıçdaroğlu'nun 'süre vererek' gizli saklı bilgileri açıklıyor intibası uyandırması tamamen kafa karıştırmaya ve şova yönelik bir tutumdur'' ifadeleri yer aldı.

Kılıçdaroğlu'nun İDO ile ilgili ''283 milyon 741 lira kanunen kabul edilemeyen gider söz konusudur'' ifadelerine de yer verilen açıklamada, İDO'nun  diğer şirketlerden farklı olarak istisnai bir durumunun bulunduğu ve filosundaki  gemilerin Türk Loydu Kanunu kapsamında ikinci sicile kayıtlı olduğu dile getirildi.

"KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER"
Türk denizciliğini teşvik etmek, desteklemek amacıyla çıkarılan bu kanunla  ''İkinci sicile kayıtlı gemilerin işletilmesinden elde edilen tüm kazançların  kurumlar vergisinden istisna edildiği'' belirtilen açıklamada, ''İstisna kapsamındaki bu kazançların elde edilmesi için yapılan tüm harcamalar 'kanunen kabul edilmeyen gider' olarak yazılması gerekmektedir.  'Kanunen kabul edilmeyen giderler', bizzat kanunun tanımladığı bir 'gider türü'  olup, kanunsuz değildir. İDO'nun Kanunen Kabul Edilmeyen Giderleri yakıt,  işçilik, kira, sigorta giderlerinden oluşmaktadır'' denildi.

"YA ÇARPITIYOR YA DA BİLMİYOR"
Kılıçdaroğlu’nun, ''Belediyenin raylı sistem gelirleri, yangın sigorta vergi  gelirleri, emlak vergisi gelirleri, ilan asma tahsisi, bakım ücreti gelirleri,  servis araçları ruhsat izin harcı gelirleri, ilan ve reklam vergisi gelirlerinin  önemli bir kısmı 2022 yılına kadar ipotek altına alınmış, borçların geri ödenmesine tahsis edilmiştir. 21. yüzyılda Düyun-u Umumiye İdaresi belediyede  taht kurmuştur'' şeklindeki iddiasına da, ''Öncelikle Türk Hazinesi'ni Düyun-u Umumiye İdaresi'ne benzeten bu talihsiz açıklamaları kamuoyu takdir edecektir” denildikten sonra şöyle yanıt verildi:

"Hazine Müsteşarlığı'nın bilgisi ve onayı ile açılan bir hesabın Düyun-u Umumiye ile hiçbir benzerliği yoktur. Kılıçdaroğlu ya meseleyi bilerek çarpıtmakta ya da konuyu bilmemektedir. Hazine garantili borçlanmalar için 2002 yılında kabul edilen bir yasa (ki kamuoyu bunu Kemal  Derviş yasaları olarak bilmektedir) 'Dış Borç Ödeme Hesabı' açılmasını  öngörmektedir. Tamamen belediyenin tasarrufunda olan bir hesaptır ve bazı gelir  kalemleri bu hesapta toplanmakta ve takip edilmektedir. Sadece Hazine garantili  borçlanma için gereken bir şekil şartıdır. Gelirlerini ipotek altına alınması kesinlikle söz konusu değildir. İşlem sadece 'Dış Borç Ödeme Hesabı'nın  kurulmasından ibarettir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 1 liralık bile  ipoteği yoktur.''

KAR ZARARDAN FAZLA!
Söz konusu hesapta toplanan gelirlerin, belediye gelirlerinin onda birine  ancak karşılık geldiği de belirtilen açıklamada, ''2002 yılında yapılan bu düzenlemenin, CHP'li Belediye Başkanları Ankara'da Murat Karayalçın, Gaziantep'te Celal Doğan'ın ve Kocaeli'nde Sefa Sirmen'in Türk  Hazinesi'ne bıraktıkları büyük borçlar yüzünden olduğunu Sayın Kılıçdaroğlu  unutmamalıdır. Belediye şirketlerinin borçlarından bahseden Sayın Kılıçdaroğlu,  bu şirketlerin varlıklarından hiç bahsetmemektedir. Halbuki aynı tarih itibariyle  21 şirketin toplam varlıkları 6 milyar 182 milyon 315 liradır. 21 Belediye  şirketinin 18'nin ticari karı 596 milyon 565 lira, zarar eden 3 şirketin zararı ise sadece 17 milyon 957 bin liradır'' denildi.

Sayfa Yükleniyor...