İBB pandemi sürecinde uygulanacak destekleri açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde başta sağlık çalışanları olmak üzere ihtiyaç sahiplerine desteklerin süreceğini duyurdu. Buna göre İstanbul'da tüm sağlık çalışanlarının İspark'ı ücretsiz kullanım hakkı meclis kararı ile 31 Mart 2021'e kadar uzatıldı. Büyükşehir Belediyesi'ne ait gayrimenkullerde kira ve ecrimisil ödemeleri de kısıtlamalar sürecinde ertelendi. Ertelenen kiralar, faizsiz taksitlerle alınacak. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine sosyal destek kolisi ve alışveriş kartları dağıtılacağı da açıklandı.

Haberler - ntv.com.tr 09.12.2020 - 16:57 | Son Güncelleme : 09.12.2020 - 16:59

İBB pandemi sürecinde uygulanacak destekleri açıkladı

Büyükşehir Belediyesi, salgın döneminde ihtiyaç sahipleri için uygulayacakları destekleri açıkladı. Başkanı , sosyal medya hesabından corona virüs pandemisine karşı alınan yeni önlemleri ve destekleri paylaştı.

İmamoğlu'nun duyrurduğu listede yer alan önlemler şöyle:

-Tüm sağlık çalışanlarının ücretsiz toplu taşıma ve ücretsiz İSPARK kullanma hakları meclis kararı ile 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılacak.

-İBB'ye ait gayrimenkullerde kira ve ecrimisil ödemeleri kısıtlamalar süresince ertelendi. Ertelenen kiralar taksitle ve gecikme faizi uygulanmadan tahsil edilecek.

-Faaliyette bulunmayan işletmelerin faaliyette bulunmadığı döneme ilişkin kira bedelleri tahsil edilmeyecek.

-Bayrampaşa Otogarı'nda bulunan ticari işletmelerin kısıtlamalar süresince kiraların yarısı tahsil edilecek. Yeni yılda yapılacak fiyat artışı 1 Nisan 2021'e ertelenecek.

-İhtiyaç sahiplerine sosyal destek kapsamında gıda kolisi yardımı başlayacak.

-İlk etapta 20 bin alışveriş kartı ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

-Sokakta yaşayan vatandaşlar İBB'ye ait kapalı alanlarda konaklayacak.

-Sokak hayvanlarına kısıtlama döneminde mama desteği sağlanacak.

-Toplu taşıma hizmetleri, sokağa çıkma yasağı dönemleri hariç tam kapasite çalışmaya devam edecek.

İmamoğlu yaptığı paylaşımda, "İBB olarak, pandemiye karşı mücadele eden sağlık çalışanlarımız, ekonomik zorluk çeken vatandaşlarımız, kiracılarımız ve bu zorlu süreçteki ihtiyaç sahipleri için dayanışma önlemlerimizi açıklıyoruz. Bu süreci hep birlikte dayanışma ile aşacağız, İBB her zaman yanınızda olacak" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...