IBM, beyni kopyalamayı planlıyor

IBM, Amerikan Hükümeti tarafından finanse edilen yapay zeka çalışmalarına liderlik yapacağını açıkladı.

Haberler 18.12.2008 - 20:15

IBM, beyni kopyalamayı planlıyor

İnsan beynini elektronik devrelerle kopyalama fikri on yıllardır bilim insanlarının uğraşını alıyor. Bu fikrin hayata geçirilmesi için çalışan Amerikan savunma kurumu DARPA’nın (Defense Advanced Research Projects) ilk aşaması için 4,9 milyon dolar yatırım yaptığı SyNAPSE programı dahilinde oluşturulan ekibin liderlik görevi IBM’e verildi.

SyNAPSE (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics / Nöromorfik Uyumlu Plastik Ökçeklenebilir Elektronik Sistemler) programı dahilinde IBM’in liderlik ettiği nörologlar, bilgisayar bilimciler ve ilişkili bilim insanlarından oluşan ekip, insan beynini taklit ederek öğrenme yeteneklerine sahip olacak bir bilgisayar geliştirmeye çalışacaklar.

Stanford, Wisconsin-Madison, Cornell, California-Merced Üniversiteleriyle birlikte Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nin de dahil olduğu proje, insan beyninin etkileşim, faaliyet, anlama yeteneği, his ve kavrama fonksiyonlarını taklit edilmesini öngörüyor.

Şimdiye kadar geliştirilmiş en sofistike yapay zekaya sahip elektronik cihaz, Honda’nın sahip olduğu Asimo isimli robot olarak gösteriliyor ancak, Asimo’nun çevresini algılama, özgürce etkileşim kurma ve çevresinde bulunanları algılama, öğrenme gibi fonksiyonlara sahip olmadığı biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...